Na zaproszenie jasielskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w dniu 8.03.2025r. w Jaśle odbyło się spotkanie z p. marszałkiem Markiem Kuchcińskim. Tematem spotkania były zagadnienia związane z nadchodzącymi wyborami na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagrożeniami wynikającymi z ich przeprowadzenia
Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku w Jaśle obchody rozpoczęły się od nawiedzenia grobów Żołnierzy Wyklętych na jasielskim Starym Cmentarzu, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność, zapalenia zniczy i odmówienia krótkiej modlitwy przy każdym grobie przez członków Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”.
Adam Pawluś o budowie pomnika Żołnierzy Wyklętych i Andrzeju Pityńskim – fragmenty.
… Ja udałem się do Pityńskiego i przedstawiłem się kim jestem i że mam taki pomysł, żeby upamiętnić Żołnierzy Wyklętych w Jaśle i żeby nam pomógł w tej sprawie.
14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, aklamacją, z okazji zbliżającej się 80. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Samorząd Powiatu jasielskiego także włączył się w te obchody.
9 stycznia b.r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyło się spotkanie świąteczno – noworoczne członków Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” i zaproszonych działaczy NSZZ „Solidarność” z naszego rejonu.
W dniu 6.01.2025 r. w 72 rocznicę urodzin śp. Jerzego Polaka na jasielskim „starym cmentarzu” spotkali się jego koledzy, znajomi i przyjaciele. Przy grobie rodziny Polaków na której znajduje się tablica pamiątkowa Jerzego, uczestniczący w spotkaniu odmówili modlitwę za zmarłego kolegę, zapalili znicz, oraz podzielili się wspomnieniami zarówno z okresu jego młodości, działalności opozycyjnej w Polsce, oraz jego patriotyczne zaangażowanie w sprawy polskie w USA, m.in. jako przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej”.
43 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
W poniedziałkowy wieczór 18 listopada w Jasielskim Domu Kultury mieszkańcy Jasła mieli okazję uczestniczyć we wręczeniu Nagród Miasta Jasła w dziedzinie kultury. Uroczystość, która była również zakończeniem tegorocznych obchodów 80-tej rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła.
11 listopada jest dniem, w którym wspominamy bohaterów polskiej historii, którzy przez lata niewoli nie zrezygnowali z marzeń o wolnym, suwerennym państwie. Mimo represji, brutalnie tłumionych powstań, polityki rusyfikacji i germanizacji, Naród Polski nigdy nie poddał się w walce o własną tożsamość. To dzięki ich niezłomności, odwadze oraz wspólnemu wysiłkowi, zarówno na polach bitew, jak i poprzez codzienną, wytrwałą pracę – Polska mogła powrócić na mapę Europy.
25 października 1980 r. w sali Zakładowego Domu Kultury Zakładów Tworzyw Sztucznych „Gamrat – ERG” w Jaśle (tzw. „Chemik”) przy ul. 3 Maja 1 odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli jasielskich zakładów pracy zainteresowanych powołaniem struktury związkowej o zasięgu ponadzakładowym (ok. 70 osób).