Na zebraniu członków naszego Stowarzyszenia, odbytym 27 marca 2025 r., oprócz omówienia działalności w okresie ostatniego miesiąca i planowanych działań w najbliższym czasie, wysłuchaliśmy referatu kolegi J. Bieńkowskiego poświęconego dwom ważnym wydarzeniom z historii Polski, których rocznice obchodzimy w tym roku. Te wydarzenia, to: koronacja Bolesława Chrobrego (1000 lat temu) i Hołd Pruski (przed 500 laty).
Prezydent Andrzej Duda, ustanowił 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów w Markowej. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów: Gołdę Grunfeld, Leę Didner z córeczką oraz Saula Goldmana i jego czterech synów.
Na zaproszenie jasielskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w dniu 8.03.2025r. w Jaśle odbyło się spotkanie z p. marszałkiem Markiem Kuchcińskim. Tematem spotkania były zagadnienia związane z nadchodzącymi wyborami na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagrożeniami wynikającymi z ich przeprowadzenia
Od 2011 roku w dniu 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W tym roku w Jaśle obchody rozpoczęły się od nawiedzenia grobów Żołnierzy Wyklętych na jasielskim Starym Cmentarzu, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność, zapalenia zniczy i odmówienia krótkiej modlitwy przy każdym grobie przez członków Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”.
Andrzej Pityński
Człowiek , który oddał serce Polsce i któremu zawdzięczamy pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle.
.
Andrzej Pityński urodził się 15 marca 1947 roku w Ulanowie. W 1974 roku po skończeniu studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ciężko pracując jednocześnie studiował rzeźbę w Nowym Jorku. Szybko potrafił się przebić do sztuki amerykańskiej z tematami polskimi.
14 lutego 2025 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto zostało uchwalone przez Sejm RP 9 stycznia 2025 roku, aklamacją, z okazji zbliżającej się 80. Rocznicy zakończenia II wojny światowej. Samorząd Powiatu jasielskiego także włączył się w te obchody.
9 stycznia b.r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle odbyło się spotkanie świąteczno – noworoczne członków Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” i zaproszonych działaczy NSZZ „Solidarność” z naszego rejonu.
W dniu 6.01.2025 r. w 72 rocznicę urodzin śp. Jerzego Polaka na jasielskim „starym cmentarzu” spotkali się jego koledzy, znajomi i przyjaciele. Przy grobie rodziny Polaków na której znajduje się tablica pamiątkowa Jerzego, uczestniczący w spotkaniu odmówili modlitwę za zmarłego kolegę, zapalili znicz, oraz podzielili się wspomnieniami zarówno z okresu jego młodości, działalności opozycyjnej w Polsce, oraz jego patriotyczne zaangażowanie w sprawy polskie w USA, m.in. jako przewodniczącego Klubu „Gazety Polskiej”.
43 lata temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r., wprowadzono stan wojenny. Władzę w Polsce przejęła junta wojskowa pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Celem reżimu komunistycznego było zniszczenie wielomilionowego ruchu „Solidarności”. Wojskowy zamach stanu kosztował życie co najmniej kilkudziesięciu Polaków.
W poniedziałkowy wieczór 18 listopada w Jasielskim Domu Kultury mieszkańcy Jasła mieli okazję uczestniczyć we wręczeniu Nagród Miasta Jasła w dziedzinie kultury. Uroczystość, która była również zakończeniem tegorocznych obchodów 80-tej rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła.