6 września w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcinicy miały miejsce uroczyste obchody 85. rocznicy bohaterskiej śmierci strzelca Kazimierza Mazurczaka – dzielnego obrońcy z września 1939 roku.
Żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza Kazimierz Mazurczak poległ 8 września 1939 r. broniąc samotnie mostu na rzece Ropie w Trzcinicy. 24-letni strzelec samodzielnie zatrzymał na trzy godziny natarcie Niemców, prowadzony przez przysiółek Topoliny w Trzcinicy. Za ten czyn został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego imię nosi most na rzece Ropie.
W sobotę, 31 sierpnia br., w kolejną – 44 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, odbyły się w Jaśle tak jak w poprzednich latach obchody Dnia Solidarności i Wolności.
Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny, śp. ks. Stanisława Kołtaka oraz zmarłego w tym roku śp. ks. dr Stanisława Marczaka – jasielskich kapelanów „Solidarności”, której przewodniczył ks. dr hab. Piotr Steczkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Homilię okolicznościową wygłosił o. Artur Zajchowski z parafii pw. Św. Antoniego w Jaśle, który był w Jaśle uczniem ks. dr Stanisława Marczaka.
Nieprzerwanie od 45 lat w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym, w każdą pierwszą sobotę miesiąca, od maja do października, odbywają się pokutne nabożeństwa fatimskie. W sierpniu – miesiącu Porozumień Sierpniowych – NSZZ „Solidarność” Regionu Podkarpacie w sposób szczególny kieruje swe myśli i modlitwy ku Matce Bożej Fatimskiej. Podobnie było w tym roku, w sobotę 3 sierpnia.
W środę, 24 lipca o godz. 12:00 w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba i Ziemi w Jaśliskach odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. dr Stanisława Marczaka.
Kontynuując wędrówki śladami Jana Pawła II, w dniu 3 lipca b.r. wzięliśmy udział w pielgrzymce do Niegowici i Łagiewnik. Trud organizacji pielgrzymki wziął na siebie kol. Marjan Stój. Modlitwy i śpiew w czasie podróży prowadzili Józef Wójtowicz, Wojciech Jankowski i Wiesława Wójcik. Referat o drodze przyszłego Jana Pawła II z Wadowic do Niegowici przygotował i wygłosił w drodze do celu pielgrzymki kol Jerzy Nowak. Tekst referatu na końcu relacji.
W dniu 29 05 2024 r. w Urzędzie Miasta Jasła z inicjatywy Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle i jasielskiej „Solidarności” odbyło sie spotkanie z Burmistrzem Adamem Kostrząbem. Tematem spotkania było zainteresowanie planami i współpraca ze Stowarzyszeniem.
Członkowie „Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle” w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II modlą się za Ojczyznę rozważając jego naukę i przesłania. W tym roku 18 maja modliliśmy się wspólnie z grupą medjugorską odprawiając Drogę Krzyżową na Liwoczu. Przy poszczególnych stacjach rozważaliśmy drogę Jana Pawła II do świętości.
Jednym z najważniejszych aspektów Konstytucji 3 Maja było zapewnienie praw obywatelskich, takich jak wolność słowa, zgromadzeń i wyznania, ale przede wszystkim należy pamiętać o dążeniu do likwidacji liberum veto, które paraliżowało działanie parlamentu, oraz do wprowadzenia zasad monarchii konstytucyjnej, gdzie władza królewska była ograniczona przez ustawy.
Konferencja „Biało – czerwoni. Wolni Polacy wobec zmian traktatowych Unii Europejskiej” odbyła się w Warszawie, Centrum EXPO XXI, ul. I. Prądzyńskiego 12/14), w której z ramienia Stowarzyszenia uczestniczył K. Poniatowski.
W tym roku 13 kwietnia mięła 84 rocznica zbrodni katyńskiej, a 10 kwietnia 14 rocznica katastrofy smoleńskiej. W Katyniu miało miejsce ludobójstwo dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na elicie narodu polskiego – żołnierzach Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszach Policji Państwowej, inteligencji i urzędnikach. Sowieccy oprawcy zamordowali blisko 22 tys. polskich więźniów obozów jenieckich. 70 lat później w katastrofie pod Smoleńskiem zginęli przedstawiciele państwa polskiego – elita narodu, którzy pragnęli oddać hołd dziesiątkom tysięcy Polaków skrytobójczo zamordowanych na tej nieludzkiej ziemi.