WESOŁYCH ŚWIĄT.

WESOŁYCH  ŚWIĄT.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

21.12.2015
2
Wiadomości

 

Wszystkim sympatykom i przyjaciołom Stowarzyszenia

najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych

Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności, sukcesów i pokoju

w nadchodzącym Nowym 2016 Roku życzy

Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego – Msza św. w jasielskim Kościółku.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego – Msza św. w jasielskim Kościółku.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

16.12.2015
0
Spotkania

13 grudnia, jak co roku odbyła się w kościele p.w. św. Stanisława w Jaśle rocznicowa (34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego) Msza św., którą odprawił i homilię wygłosił ks. Grzegorz Krupa. We Mszy św. wzięli liczny udział członkowie NSZZ „Solidarność”, ich rodziny i sympatycy, oraz poczty sztandarowe „Solidarności”.

Mszę zakończyło odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”

W wygłoszonej homilii ks. Grzegorz Krupa powiedział:

Czytaj więcej

Przemysław Gintrowski „Potęga dźwięku”.

Przemysław Gintrowski „Potęga dźwięku”.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

15.12.2015
0
Wiadomości

W 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Jasielski Dom Kultury przygotował koncert pieśni z twórczości Przemysława Gintrowskiego w wykonaniu jasielskiej młodzieży. Utwory wykonała Gabriela Pięta, z towarzyszeniem Orkiestry Smyczkowej Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Pawła Oszajcy.

 

Na rozpoczęcie koncertu Dyrektor JDK Janusz Szewczyk powiedział:

13 grudnia 1981 r. – ta grudniowa noc była trudną nową, rzeczywistością, na którą naraziliśmy się my Polacy. Obudziliśmy się w nowej rzeczywistości, zamrożenia wolności obywatelskiej. I dzisiaj właśnie w tę rocznicę chcemy o niej pamiętać. Zapraszamy na koncert pieśni Przemysława Gintrowskiego „Potęga dźwięku”. Przemysław Gintrowski to bard, muzyk i kompozytor. Przed laty wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim współtworzyli. Ich dorobek na stałe wpisał się w szczególną historię Solidarności i historię polskiej piosenki literackiej. Tymi piosenkami żyją, jak Państwo widzicie, wciąż nowe pokolenia, które ze szczerą chęcią i zainteresowaniem coraz częściej sięgają do tekstów Herberta, Kaczmarskiego, czy też wielu innych znakomitych poetów.

Pozostawiam Państwa sam na sam z refleksjami. Jednocześnie przed Państwem Gabriela Pięta, oraz Orkiestra Smyczkowa Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod batutą Pawła Oszajcy.

 

Publiczność nagrodziła wykonawców gromkimi brawami, wysoko oceniając młodych artystów. Nie obyło się bez kilkakrotnych bisów.

 

J.M.

Jasło.Wystawa „Stan wojenny”.Fara-Dom Parafialny.

Jasło.Wystawa „Stan wojenny”.Fara-Dom Parafialny.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

14.12.2015
0
Wiadomości

Z inicjatywy Rady Oddziału oraz ks. dziekana Zbigniewa Irzyka - asystenta kościelnego jasielskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”  w dniu 12.12.2015 r. została otwarta wystawa w Domu Parafialnym, parafii farnej pw. Wniebowzięcia NMP w Jaśle pt. ”Stan wojenny”. Wystawę przygotował Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie. Wstępu historycznego do wystawy dokonał Jerzy Sołtys - Przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie, przypominając genezę wprowadzenia przez komunistów stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku, zwracając m.in. uwagę na ogromne zaangażowanie Kościoła Katolickiego w organizację wielorakiej pomocy dla internowanych i ich rodzin. Wystawa na archiwalnych fotografiach  ukazuje stan wojenny, sytuację osób internowanych, ulotki antykomunistyczne, plakaty, afisze. Wystawa przedstawia funkcjonowanie podziemnych struktur solidarności oraz formy ich działalności. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. Pani senator Alicja Zając, Pan Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaśle, Pan Wojciech Zając Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Pan Ryszard Szczurek-Przewodniczący Rady Oddziału KS”CCH” w Jaśle wraz z członkami KS”CCH”. Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2016 r.

 

civitas

 

Tekst i foto: K.Sterkowiec

 

Artykuł pochodzi ze strony:

 

 „Civitas Christiana”  Oddział w Rzeszowie
 

Relacja z otwarcia wystawy jest również tutaj: wirtualnejaslo.pl
 

 

„SOLIDARNOŚĆ” – SPOTKANIE PO 35 LATACH.

„SOLIDARNOŚĆ” – SPOTKANIE  PO  35  LATACH.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

12.12.2015
0
Spotkania

Dziękuję za zaproszenie, które po tylu latach przysporzyło mi wiele radości. Dziękuję Panu Bogu i dobrym ludziom, że doczekałam tego dnia i wzniosłej chwili z przyjaciółmi.

W sierpniu 1980 roku obudziła się chwila nadziei w Polakach, by wyzwolić się z ucisku jarzma niewoli od odwiecznego naszego wroga ze wschodu. Jeszcze dzisiaj czuję powiew Ducha Świętego, którego zaprosił Św. Jan Paweł II, prorok naszych czasów. Sercem czuliśmy Jego przekaz, jakby to było polecenie „ratujcie Polskę, bo zło się umacnia”.

Hasło „Solidarność” leciało światłem błyskawicy od zakładu do fabryki, od Polaka do Polki. Zew chwili nas przynaglał i należy tu zaznaczyć, że przeżyliśmy swego rodzaju euforię, chęć działania, z wnętrza wyrywał się doping „idź i czyń coś dla rodziny, braci i sióstr – teraz, zaraz, już”.

W tym ważnym czasie ja pracowałam w przedszkolu kolejowym. Wtedy przyszedł do nas ze swą córeczką Kingą pan Kazimierz Bryś i dyskretnie zapytał „co myślę o Solidarności„. Odpowiedzią było ustalenie dnia i godziny spotkania. Przyszli nazajutrz przedstawiciele solidarnościowi z PKP: H. Twarduś (już niestety zmarła) i p. K. Bryś i po zapoznaniu z celem powstającego w Polsce związku zaraz do „Solidarności” wpisało się 22 naszych pracowników. Przedszkole było małą placówką, ale z 24 osób, 22 weszły do nowej polskiej organizacji. Pani dyrektor i intendentka zaraz odeszły.

 

18.10. 2015 r.

Helena Dusza

Msza św. w rocznicę stanu wojennego.

Msza św. w rocznicę stanu wojennego.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

07.12.2015
0
Wiadomości

.

W najbliższą niedzielę (13 grudnia) przypada 34 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

.

Zapraszamy na spotkanie i wystawę pt. „STAN WOJENNY”. Otwarcie wystawy   i prelekcja odbędzie się w sobotę, 12 grudnia, o godz. 19  w Domu parafialnym przy jasielskiej Farze.

.

W niedzielę 13 grudnia o godz 16 w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się  koncert twórczości Przemysława Gintrowskiego w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej Prywatnej i Państwowej Szkoły Muzycznej w Jaśle pod dyrekcją Pawła Oszajcy. Po koncercie zapraszamy do kościoła Św. Stanisława na Mszę św. o godz. 18.00, w czasie której będziemy modlić się za ofiary stanu wojennego i w intencji Ojczyzny.

 

J.M.

Bądźcie wierni temu zaangażowaniu.

Bądźcie wierni temu zaangażowaniu.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

03.12.2015
0
Wiadomości

Fr

 

- Od 35 lat wasz związek angażuje się na rzecz świata pracy, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej, jak również na rzecz obrony podstawowych praw osoby i społeczeństw – powiedział 18 listopada papież Franciszek do przedstawicieli związku, którzy wzięli udział w audiencji generalnej w Watykanie, informuje Polska Agnecja Prasowa.

- Bądźcie wierni temu zaangażowaniu, aby interesy polityczne albo ekonomiczne nie były ważniejsze od wartości, które stanowią istotę ludz­kiej solidarności. Zawierzam was i wszystkich członków związku opiece waszego patrona, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i z serca wam błogosławię – dodał papież zwracając się do uczestników pielgrzym­ki NSZZ Solidarność.

red. ap

 

www.tygodniksolidarnosc.com