Zmarł Marian Jurczyk. Miał 79 lat.

Zmarł Marian Jurczyk. Miał 79 lat.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

30.12.2014
0
Wiadomości

W jednym ze szczecińskich szpitali zmarł w wieku 79 lat Marian Jurczyk – sygnatariusz szczecińskich Porozumień Sierpniowych i były prezydent Szczecina. Przegrał długą walkę z chorobą.

 

Informację potwierdził przewodniczący zachodniopomorskiej „Solidarności” Mieczysław Jurek.

 

Jurczyk brał udział w robotniczych protestach w grudniu 1970 r. Wchodził wtedy w skład komitetu strajkowego. W sierpniu 1980 r. kierował strajkiem w stoczni szczecińskiej i w regionie, jako przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. 30 sierpnia 1980 roku – dzień przed MKS w Gdańsku – podpisał porozumienie ze stroną rządową, reprezentowaną przez wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego.

Czytaj więcej

Wesołych Świąt.

Wesołych Świąt.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

16.12.2014
0
Wiadomości

Wszystkim sympatykom i przyjaciołom Stowarzyszenia

najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych i radosnych

Świąt Bożego Narodzenia

oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów

w nadchodzącym Nowym 2015 Roku życzy

Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle.

Obchody 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Jaśle.

Obchody 33 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Jaśle.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

16.12.2014
0
Spotkania

 

13 grudnia 2013r. o godz. 18 w kościele pw. Św. Stanisława w Jaśle (kościółku) odbyła się uroczysta Msza św. w 33 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.  We Mszy uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ Solidarność z Gamratu i Huty Szkła, oraz jasielskich szkół. Kazanie wygłosił ks. Artur Kostrząb. Tekst kazania zamieszczamy poniżej.

Po Mszy św. przedstawiciele nowo wybranych władz samorządowych złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody rocznicowe  zakończył  koncert w sali widowiskowej JDK „Pieśń o śnie” poświęcony pamięci Przemysława Gintrowskiego.

Czytaj więcej

Jasło – 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Jasło – 33 rocznica wprowadzenia stanu wojennego.

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

07.12.2014
0
Wiadomości

W 33 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia 2014r.(sobota) o godz.18:00 w kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle odbędzie się jak co roku – Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.

.
Po Mszy św. w JDK odbędzie się koncert  „Pieśń o śnie ”   poświęcony pamięci i twórczości Przemysława Gintrowskiego (powtórzenie).

Wstęp wolny.

.

Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę i koncert.

 

gintrowski

Kazimierz Świtoń nie żyje

Kazimierz Świtoń nie żyje

Utworzony:
Komentarze:
Kategoria:

04.12.2014
0
Wiadomości

W Katowicach zmarł Kazimierz Świtoń, działacz opozycyjny w PRL, współzałożyciel wolnych związków zawodowych, w 1991 roku wybrany do sejmu. Informację podał serwis solidarnosc.org.pl.

Kazimierz Świtoń zaangażował się w działalność opozycyjną w 1977 r. Działał w podziemnych strukturach Wolnych Związków Zawodowych, a później w „Solidarności”, w której był sekretarzem zarządu Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarności”. Był współtwórcą Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku, w swoim mieszkaniu zorganizował punkt konsultacyjno-informacyjny ROPCiO.

23 lutego 1978 wziął udział w powołaniu pierwszego w Polsce komitetu Wolnych Związków Zawodowych, redagował drugoobiegowy periodyk „Ruch Związkowy”.

Za swoją działalność był prześladowany, a w stanie wojennym internowany.

W 1990 r. został odznaczony przez prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1991 r. uzyskał mandat posła z ramienia Ruchu Autonomii Śląska. Jako poseł w 1992 roku wsławił się oskarżeniem Lecha Wałęsy o działalność agenturalną. W 1998 r. wystąpił przeciwko usunięciu z tzw. żwirowiska w otoczeniu obozu KL Auschwitz krzyża upamiętniającego wizytę Jana Pawła II. Prowadził głodówkę, zainicjował akcję stawiania nowych krzyży.

Bezskutecznie kandydował do senatu w 2001 r. i 2011 r. oraz do sejmu w 2005 r. Bez powodzenia ubiegał się również o mandat radnego sejmiku śląskiego w 2010 r. i 2014 r.

Zmarł w szpitalu. Miał 83 lata.

Poseł Antoni Mężydło, który współorganizował Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża, podkreślał że Kazimierz Świtoń miał niebagatelną rolę w działaniu opozycji, jeszcze przed „Solidarnością”. Jako pierwszy zainicjował działalność opozycyjnych organizacji pracowniczych.

(ib)    http://wiadomosci.wp.pl/

 

Zobacz: Kazimierz Świtoń o 4 czerwca 1989 roku