Jasło – uroczystości upamiętniające 85 rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 15 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
Wiosną 1940 roku, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego, dokonano jednej z najbardziej tragicznych zbrodni ludobójstwa w historii Polski. W Katyniu, Charkowie, Miednoje i innych miejscach kaźni zamordowano niemal 22 tysiące polskich obywateli, jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, lekarzy, nauczycieli – przedstawicieli elity II Rzeczypospolitej. Zbrodnia katyńska miała na celu unicestwienie narodu przez pozbawienie go przywódców i potencjału intelektualnego.
Dla uczczenia pamięci pomordowanych w Katyniu, 10 kwietnia 2010 roku do Smoleńska leciała polska delegacja państwowa. W katastrofie rządowego samolotu zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, najwyżsi przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowieństwa, świata nauki i polityki. Wśród ofiar był również Stanisław Zając – senator RP, prawnik, wieloletni działacz społeczny i polityczny, związany z Podkarpaciem i Jasłem, od 2001 roku jego Honorowy Obywatel.
Jasielskie obchody 15 rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się 10 kwietnia b.r. o godz. 8:30 od modlitwy przy grobie śp. Stanisława Zająca, który zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Modlitwie w intencji wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej, a także katastrofy smoleńskiej przewodniczył Franciszkanin o. Artur Zajchowski. W modlitwie wzięli udział bliscy – rodzina, przyjaciele i sąsiedzi, samorządowcy, strażacy oraz osoby reprezentujące organizacje społeczne, którzy na płycie grobu złożyli wiązanki kwiatów.
Następnie o godz. 9:00, delegacje udały się pod pomnik „Golgota Wschodu” przy ul. Czackiego, aby upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej. Wartę honorową przy pomniku wystawili uczniowie klas mundurowych z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach.
W uroczystości wzięli udział wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż, wicemarszałek województwa podkarpackiego dr Karol Ożóg, Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, jak również władze samorządowe wszystkich szczebli, służby mundurowe, poczty sztandarowe, „Strzelcy” z Kołaczyc, młodzież szkolna, duchowieństwo, przedstawiciele różnych instytucji publicznych, jak również mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości.
Gości zebranych przy pomniku „Golgoty Wschodu” powitał Starosta Jasielski Adam Pawluś. W swoim przemówieniu nawiązał do tragicznych wydarzeń sprzed 85 lat, podkreślając, że pamięć o nich stanowi nie tylko ważną część narodowej historii i tożsamości naszej Ojczyzny, ale również przestrogę przed okrucieństwem i bezprawiem.
- Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski. Dziś Katyń to nie tylko miejsce straszliwej zbrodni, ale również symbol pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy, nawet, gdy jej poszukiwanie było przez lata celowo powstrzymywane na skutek rozkazów Moskwy –
- Nigdy nie wyjaśniono Polakom w jakich okolicznościach zginął ich prezydent, przedstawiciele elit i rodzin pomordowanych w katyńskim lesie. Uporczywe odmawianie oddania wraku samolotu przez władze rosyjskie, celowe zamazywanie prawdy, podawanie nieprawdziwych, irracjonalnych wręcz sformułowań i niszczenie dowodów, to kłody rzucane w drodze do prawdy, które musimy pokonać, by do niej dotrzeć. Naszym moralnym obowiązkiem jest sprzeciwianie się złu oraz troska o ofiary tych zbrodni. Prawda stanowi klucz do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa i suwerenności oraz do odzyskania należnego jej miejsca na świecie i w Europie (…) Zbrodnie katyńska i ta, która wydarzyła się nad Smoleńskiem to dwa wydarzenia, stanowiące symbol tragicznych kart polskiej historii. Dzisiaj, jak co roku, spotykamy się pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” i pamiętamy o nich wszystkich – i o polskich oficerach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów w Katyniu, i o tych, którzy w tamtą straszną sobotę 10 kwietnia 2010 roku lecieli, by oddać im hołd –
W tym miejscu odśpiewano Hymn Państwowy, odczytano Apel Pamięci.
Po Apelu Pamięci, Wójt Gminy Jasło Wojciech Piękoś odczytał nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154M nad Smoleńskiem. Modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odmówił o. Artur Zajchowski. Następnie delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty oraz zapaliły znicze.
Głos zabrał również, obecny na uroczystości, Karol Ożóg – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który zaapelował do zebranych o kultywowanie pamięci o osobach, oddających życie za naszą Ojczyznę. Zaznaczył że obowiązkiem naszym i kolejnych pokoleń, jest podtrzymywanie prawdy o historii Polski.
Na zakończenie Alicja Zając – Senator RP przypomniała postać oraz całokształt działań śp. Senatora RP Stanisława Zająca. Zwróciła uwagę, że głównym celem organizowanych uroczystości patriotycznych jest, by młodzi ludzie nie zapomnieli o Katyniu, nie zapomnieli o tej tragicznej historii Polski.
Uroczystości zakończyła Msza Święta w intencji śp. Stanisława Zająca i ofiar Katastrofy Smoleńskiej odprawiona w Kolegiackiej Parafii FARA w Jaśle o godz. 18:00.
Więcej o uroczystości:
Powiat Jasielski uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
Pamięć o Katyniu i ofiarach Smoleńska
15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uczczono pamięć ofiar katastrofy
Powiat Jasielski uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
Jasło pamięta – uroczystości 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
Pamięć o zbrodni katyńskiej stanowi ważną część narodowej historii i tożsamości naszej Ojczyzny
Obchody 15. rocznicy katastrofy smoleńskiej na cmentarzu w Jaśle
Jasielskie uroczystości katyńsko – smoleńskie 2025
Jasło pamięta. Uroczystości 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 15. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej
Jasło pamięta o zbrodni katyńskiej i katastrofie samolotu w Smoleńsku. Oddano hołd ofiarom przy pomniku „Golgota Wschodu”
Powiat Jasielski uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej