Uroczystości w Jaśle upamiętniające duchownych niezłomnych.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych to święto państwowe obchodzone każdego roku w rocznicę porwania i zamordowania przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
W Jaśle 18 października uroczystości rozpoczęła koncelebrowana Msza Święta pod przewodnictwem JE Biskupa Rzeszowskiego ks. Jana Wątroby, odprawiona w intencji rychłej kanonizacji błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Dariusz Weryński – Proboszcz parafii p.w. św. Stanisława BM, ks. Tadeusz Gąsiorowski, o. Łukasz Pazgan, o. Artur Zajchowski, ks. Stanisław Mularz oraz ks. Władysław Depa.
W uroczystej Mszy udział wzięli przedstawiciele Władz Samorządowych, Jasielskiej Solidarności, Służb Mundurowych, Parlamentarzyści, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych Powiatu Jasielskiego, poczty sztandarowe Solidarności i szkół ponadpodstawowych oraz reprezentacja Jednostki Strzeleckiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.
W swoim kazaniu Ksiądz Biskup nawiązał do postaci Jerzego Popiełuszki, Jego powołania i kapłańskiej ścieżki, którą dzielnie podążał mimo ciągłych szykan i prześladowań:
- Ks. Popiełuszko po prostu lubił ludzi bez narzucania, potrafił się głęboko zainteresować drugim człowiekiem, jego życiem, perspektywą i problemami. Nie był egoistą, bardziej myślał o innych. Szanował każdego. Umiał stworzyć wokół siebie duchową przestrzeń dla innych, przyciągał ich, bo wyczuwali jego życzliwość. Był mistrzem nawiązywania kontaktów, budowania relacji, tworzenia więzi. To patron dla tych wszystkich, którzy w dobie indywidualizmu, pogoni za samorealizacją cierpią z powodu samotności i mimo kosztownych wizyt u psychoterapeutów nie potrafią jej przezwyciężyć. Św. Jerzy uczy nas, jak wchodzić w dobre relacje z innymi ludźmi. Czuł się odpowiedzialny za najsłabszych. Można było na niego liczyć. Był przede wszystkim duszpasterzem skoncentrowanym na misji prowadzenia innych do Pana Boga. Uczył jak być wolnym w czasach zniewolenia. W swoich kazaniach wiele mówił o wolności. Podkreślał, że wolność nie oznacza anarchii, ale jest swobodą w poszukiwaniu dobra. Nauczał, że istotą wolności jest wolność wewnętrzna, a początkiem każdego zniewolenia jest lęk i brak prawdy.
Odniósł się także do czasów współczesnych, dając do zrozumienia, że mimo upływu 40 lat od męczeńskiej śmierci, postać błogosławionego kapłana wciąż jest żywa w naszej pamięci, a jego postawa i szacunek do drugiego człowiek winny być wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń.
Starosta jasielski Adam Pawluś wręczył biskupowi Janowi Wątrobie upominek na pamiątkę „Nowy leksykon sztuki chrześcijańskiej”.
Po zakończeniu Eucharystii, uczestnicy obchodów zebrali się na placu przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą Kapelana „Solidarności”, gdzie złożyli kwiaty i znicze, oddając cześć jego męczeńskiej śmierci.
W dalszej części uroczystości – w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle nastąpiło otwarcie wystawy pt.: „Dekalog Księdza Jerzego. Wystawa o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej dokonane przez Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątrobę wraz z Adamem Pawlusiem – Starostą Jasielskim.
Jest to ekspozycja złożona jest z 78 zdjęć i cytatów wypowiedzi ks. Jerzego, do których dołączone zostały teksty opisujące konkretne wydarzenia z życia męczennika. Wśród wartości przedstawionych na 22 planszach znalazły się: miłość do Boga i bliźniego, wiara, męstwo, radość, solidarność, godność, wolność, prawda i świętość. Ekspozycja powstała z inicjatywy Fundacji Rodziny Popiełuszków.
W auli Liceum po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” i przywitaniu gości, głos zabrał Główny Specjalista Badań Historycznych Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie – Bogusław Wójcik. Wygłosił on okolicznościowy referat pt.: „Reminiscencje śmierci ks. Jerzego Popiełuszki na terenie obecnego województwa podkarpackiego w latach 1984-1989”. Po nim okolicznościowy referat pt.: „Postać ks. Jerzego Popiełuszki w nauczaniu historii” wygłosił uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle – Bartosz Witkowski.
Następnie Adam Pawluś – Starosta Jasielski szczegółowo zobrazował zebranym okoliczności i konspiracyjne warunki w jakich powstawała tablica upamiętniająca bł. ks. Jerzego Popiełuszkę na frontonie jasielskiego „Kościółka”.
Uroczystość zakończył montaż literacko – muzyczny przygotowany przez uczniów liceum, po którym JE Biskup Rzeszowski ks. Jan Wątroba złożył podziękowania dla młodzieży i wszystkich zaangażowanych w organizację uroczystości.
W sobotę – 19 października o godz. 17:30 w kościele p.w. św. Stanisława B.M. odmówiony został „ostatni różaniec ks. Jerzego Popiełuszki”.
Są to rozważania różańcowe księdza Jerzego Popiełuszki z kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy z 19 października 1984 roku. To ostatnie słowa księdza Jerzego Popiełuszki wypowiedziane publicznie. Jeszcze tego samego wieczoru, niedługo po modlitwie, został porwany.
J.M.
Więcej o uroczystości:
Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Jasło : Uczczono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Uroczystości w Jaśle upamiętniające duchownych niezłomnych. Modlono się o rychłą kanonizację ks. Jerzego Popiełuszki
W Jaśle uczczono Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
Foto: J.Nowak