Rotmistrz Witold Pilecki i jego oprawcy.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołuńcu w Karelii, północno zachodniej części Rosji. Od 1910 r. Pileccy zamieszkali w Wilnie. W 1931 r. Witold ożenił się z Marią Ostrowską i zamieszkali w miejscowości Sukurcze k. Lidy ( obecnie Białoruś ). W sierpniu 1939 r. Pilecki został zmobilizowany i walczył jako dowódca plutonu w szwadronie kawalerii. Ostatnie walki jego oddział prowadził już  jako jednostka partyzancka. 17 października 1939 r. Pilecki rozwiązał swój pluton i przeszedł do konspiracji.

W Warszawie był jednym ze współorganizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. organizacji Tajna Armia Polska ( TAP ).

Pod koniec sierpnia 1940 r. kierownictwo TAP wystąpiło z propozycją, aby ktoś przedostał się do Auschwitz. Po zdobyciu dokumentów na nazwisko Tomasza Serafińskiego – oficera WP, który miał zginąć podczas kampanii wrześniowej, Pilecki czekał dogodnej chwili, by dać się schwytać Niemcom. Udało się to 19 września 1940 r. Zatrzymany został w łapance i w nocy 21/22 września 1940 r. trafił do Auschwitz. Jaki więzień nr 4859 stał się głównym organizatorem konspiracji w obozie. W nocy 26/27 kwietnia 1943 r. razem z dwoma więźniami uciekł z Auschwitz. W obozowym piekle Pilecki przeżył 947 dni.

W latach 1943 – 1944 służył w oddziale III Kedywu KG AK m.in. jako Z-ca Dowódcy Brygady Informacyjno- Wywiadowczej. W powstaniu warszawskim reduta broniona przez jego żołnierzy, mimo licznych niemieckich ataków, przez 63 dni nie została ani razu zdobyta.

W latach 1944 – 1945 Pilecki przebywał w niemieckiej niewoli. Wierny przysiędze żołnierskiej 8 grudnia 1945 r. powrócił do Polski jako emisariusz Władysława Andersa. Już od 1946 r. W. Pilecki był rozpracowywany przez bezpiekę w ramach sprawy operacyjnej o kryptonimie „Klasztor”.

Aresztowany został 8 maja 1947 r. W czasie śledztwa był okrutnie torturowany. Żonie przekazał, że Oświęcim przy metodach śledztwa stosowanych na Mokotowie to była igraszka.

Wyrokiem Sądu Wojskowego skazany został na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Ciała w. Pileckiego nie odnaleziono do tej pory. Unieważnienie wyroku nastąpiło 1 października 1990 r.

Kluczem do tragedii w. Pileckiego może być Józef Cyrankiewicz, który komunistycznym premierem został trzy miesiące przed aresztowaniem Rotmistrza.

Przez cały PRL obowiązywała wersja, że to Cyrankiewicz był organizatorem konspiracji w Auschwitz. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku w obozowym muzeum widniało jego zdjęcie, a o Pileckim – prawdziwym twórcy ruchu oporu wśród więźniów – nie było ani słowa. Jeszcze w styczniu 2005 r. podczas obchodów 60 rocznicy wyzwolenia obozu prezydent Aleksander Kwaśniewski mówiąc o więźniach bohaterach wymienił Cyrankiewicza, „zapominając” o Pileckim. A prawda jest taka: Cyrankiewicz trafił do Auschwitz dwa lata po osadzeniu tam Pileckiego, a członkiem kierownictwa konspiracji został dopiero na krótko przed wyzwoleniem obozu.

Emigracyjny historyk prof. Józef Garliński pisze: Temat ruchu oporu w Oświęcimiu został załgany do wszystkich możliwych granic i wykorzystano go do wsparcia kariery politycznej Józefa Cyrankiewicza i innych podobnych oportunistów […]. Znajomość prawdy o Oświęcimiu Witold Pilecki przepłacił życiem.

OPRAWCY

 - Wyrok wykonał Piotr Śmietański – funkcjonariusz UB. Wcześniej należał do Komunistycznej Partii Polski i był partyzantem Armii Ludowej. Od 1945 r. był „do dyspozycji szefa UB”. Za zabicie więźnia otrzymywał 1000 zł ( pensja nauczycielska w tym czasie wynosiła 600 zł ). W związku z brakiem jakichkolwiek danych o mordercy, śledztwo przeciw niemu zostało w 2004 r. umorzone. Ostatecznie dało się ustalić, że zmarł na gruźlicę jeszcze w 1950 r.

- Eugeniusz Chimczak, który torturował Pileckiego w czasie śledztwa został skazany na 5 lat więzienia, ale załatwił sobie zaświadczenie lekarskie, że jest za stary i chory, aby odbywać karę. Chimczak żył jeszcze prawie 20 lat.

- prokurator Czesław Łapiński oskarżony przez IPN o zbrodnię sądową na W. Pileckim ( Łapiński w czasie okupacji należał do AK ). Podczas procesu członków grupy Pileckiego plugawym językiem wyzywał od najgorszych, określając mianem bandytów i morderców. Zdawał sobie sprawę, że polskich bohaterów skazuje na śmierć na podstawie spreparowanych dowodów winy, uzyskanych przez katowanie przesłuchiwanych w ubeckim śledztwie. Łapiński nie doczekał wyroku – trudno oprzeć się wrażeniu, że sąd III RP nie zamierzał go skazać, przeciągając sprawę. Czesław Łapiński zmarł w szpitalu przy ul. W. Pileckiego – to jedyna kara, jaka spotkała go na tej ziemi.

- Ryszard Mońko, zastępca naczelnika więzienia mokotowskiego powinien odpowiadać  za udział w zbrodni na W. Pileckim, a także ujawnić, gdzie zrzucili zmasakrowane ciało Rotmistrza ( podpisał protokół z wykonania wyroku śmierci ). Jednak przez ćwierć wieku III RP nie zapukał do niego żaden prokurator.

ZAKOŃCZENIE

- Witold Pilecki jako pierwszy uświadomił świat o Holokauście. Słał raporty o zagładzie Żydów, na które alianci zachodni nie reagowali. Informacje te były uznawane jako niewiarygodne. Ale również dzisiaj Europa i Ameryka też nie chcą o tym pamiętać z dwóch powodów. Po pierwsze, bo Auschwitz ma pozostać w pamięci jako tylko żydowskie cierpienia. Po drugie, bo bohaterem dla świata nie może być przeciwnik komunizmu, a tym bardziej, gdy był ofiarą komunistów żydowskiego pochodzenia.

- Prof. Michael Foot zaliczył Pileckiego w poczet sześciu najodważniejszych żołnierzy europejskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej.

- Na obchody 70 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz kancelaria premiera Ewy Kopacz zaprosiła wnuka komendanta obozu Reinera Hösa, a nie zaprosiła dzieci i wnuków rotmistrza Pileckiego. Nikt z przemawiających nie wspomniał Pileckiego.

- Władysław Bartoszewski blokował przyznanie Orderu Orła Białego dla Witolda Pileckiego.

- PiS dążył, aby dzień 25 maja obchodzić jako Międzynarodowy Dzień Walki z Totalitaryzmem, a Pileckiego uznać za patrona europejskiego dnia walki z dwoma totalitaryzmami – niemieckim i rosyjskim. Projekt PiS-u przegrał głosowanie w Parlamencie Europejskim, do czego przyczynili się euro deputowani z Polski:Buzek, Lewandowski, Onyszkiewicz, Piskorski, Protasiewicz, Rosati, Saryusz-Wolski i Wielowiejski.

- Order Orła Białego przyznał Pileckiemu Prezydent Lech Kaczyński. Zrobił to zgodnie z prawem mimo sprzeciwu Kapituły ( Geremek, Bartoszewski, Mazowiecki, Skubiszewski ).

Opracowano na podstawie książki Tadeusza Płużańskiego „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”.

 

 

Dodaj komentarz