Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle.

W 2011 roku Sejm RP ustanowił dzień 1 marca świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy nie chcieli podporządkować Polski Związkowi Radzieckiemu i nie pozwalali narzucić jej obywatelom ustroju komunistycznego.

1 marca ma szczególne znaczenie, ponieważ właśnie tego dnia w 1951 roku komuniści zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w więzieniu mokotowskim w Warszawie.Dzisiaj możemy dumnie patrzeć na naszą historię, na naszych bohaterów i ich niezłomną postawę. Ich walka była nie tylko o wolność i niepodległość, ale też o godność i honor. Dzięki ich poświęceniu i determinacji, Polska może dziś cieszyć się wolnością, demokracją i niezależnością. Ich historia powinna być zawsze żywa i przypominać nam o wartościach, za które warto walczyć i poświęcać się dla dobra wspólnego.

Uroczystość rozpoczęliśmy złożeniem wiązanki kwiatów i zapaleniem znicza pod tablicą upamiętniającą Adama Lazarowicza w I LO.

Następnie wspólnie z przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzym Borczem odwiedziliśmy spoczywających na Starym Cmentarzu w Jaśle „niezłomnych”. Przy każdym z grobów odmówiono modlitwę i zapalono znicz.

Główna część obchodów rozpoczęła się w południe przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy jasielskim „Ekonomiku”. Po poniesieniu flagi i odśpiewaniu hymnu głos zabrał Starosta Jasielski, który przywitał zebranych, a następnie pokrótce przybliżył genezę Żołnierzy Wyklętych. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.:

– Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło Polakom upragnionej wolności. Rzeczpospolita znalazła się w radzieckiej strefie wpływów, a władzę przejmowali komuniści wspomagani przez siły sowieckie. Środowiska niepodległościowe, które podczas wojny zwalczały hitlerowskiego okupanta, nie mogły się pogodzić z tym nowym zniewoleniem i podjęły walkę także zbrojną. Tych uczestników kolejnego powstania narodowego określa się mianem „Żołnierzy Wyklętych”. W czasach PRL-u komunistyczne władze starały się pamięć o nich wymazać bądź też znieważyć, określając ich mianem pospolitych bandytów. Mam nadzieję, że obecnie też się ich nie da wymazać. Termin „Żołnierze Wyklęci” został po raz pierwszy użyty w 1993 roku podczas wystawy zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim dotyczącej zbrojnego podziemia antykomunistycznego po 1945 roku. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 2011 roku ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca. To dzień zamordowania dowódców 3 WiN. Właśnie w tym dniu stoimy przed jasielskim pomnikiem poświęconym pamięci tych, którzy po II Wojnie Światowej nie godzili się z utratą wolności i suwerenności przez Polskę.

- Żołnierze Wyklęci prowadzili działania wywiadowcze, chronili polskich patriotów przed szykanami i zbrodniami władz komunistycznych, szczególnie ze strony Urzędu Bezpieczeństwa oraz podtrzymywali ducha narodowego wśród społeczeństwa. Część z nich podjęła walkę zbrojną, tworząc grupy lub oddziały partyzanckie

W Jaśle i powiecie jasielskim dużą aktywność przejawiała organizacja Młodzież Wielkiej Polski związana ze Stronnictwem Narodowym. Działali w tej organizacji m.in. Franciszek Gorgosz, Ludwik Ochwat, Ludwik Gowin, Jerzy Patroś, Marian Skrzypek, Stanisław Skrzypek, Mieczysław Szetela, Bronisław Pięta, Tadeusz Wiśniowski, Władysław Szwaja, Zygmunt Waśko, Marcin Wątroba, Stanisław Leń. Kierownikiem Młodzieży Wielkiej Polski na powiat jasielski był początkowo Stanisław Dybka, a później Marian Skrzypek. Ich celem było prowadzenie działalności w duchu katolicko-narodowym, a także działania na rzecz odsunięcia komunistów od władzy. W latach 1945-46 działacze Młodzieży Wielkiej Polski trzykrotnie wysadzali pomnik wdzięczności. Wykonawcą był uczeń jasielskiego gimnazjum Stanisław Gleń z grupą ubezpieczających go kolegów. Za ten czyn został w 1946 roku aresztowany i torturowany w pomieszczeniach w Jaśle i Rzeszowie. Skazany został na 5 lat więzienia. Na podstawie amnestii wyszedł na wolność w marcu 1947 roku. Nadal był inwigilowany i szykanowany przez władze komunistyczne, nie mogąc nigdzie znaleźć pracy.

– Zależy mi na tym, żebyście Wy – młodzi ludzie – zobaczyli w niej bohaterkę. Jest to szczególnie ważne teraz, gdy minister edukacji Barbara Nowacka chce usunąć z podstawy programowej między innymi chrzest Polski, zwycięstwo grunwaldzkie czy „Żołnierzy Wyklętych”. W programie szkolnym może zabraknąć również Sienkiewicza, Prusa czy Słowackiego. Sytuacja ta przypomina tę opisaną przez Adama Mickiewicza w pierwszej księdze „Pana Tadeusza”, którą nowe władze również chcą usunąć. (…) Oby słowa naszego wieszcza narodowego nie stały się prorocze. Oby historia nie zatoczyła koła, a Polska – pozbawiona swojej tożsamości narodowej i niezawisłości – nie stała się zależna od ościennych państw. Więc pamiętajmy o „Żołnierzach Wyklętych”. To nasza tożsamość. Wzorem „Żołnierzy Wyklętych” walczmy o naszą Ojczyznę. Cześć i chwała Bohaterom!

 

Wartę honorową zaciągnęła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. generała Józefa Hallera z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkoły Rolniczej w Trzcinicy. Udział wzięli również grupa Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, harcerze ze 139 Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. Leopolda Lisa-Kuli w Jaśle oraz poczty sztandarowe jasielskich szkół ponadpodstawowych z powiatu jasielskiego.

W uroczystości wzięły udział rodziny Żołnierzy Niezłomnych – Władysława Rosoła, Karola Żabińskiego i Eugeniusza Niziołka, politycy, samorządowcy z powiatu jasielskiego, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych, komendanci służb mundurowych, szefowie instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych, a także mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego.

Po odczytaniu apelu pamięci zaproszone delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych.

Wieczorem w jasielskiej „Farze” odprawiona została Msza Św. w intencji Żołnierzy wyklętych i Ojczyzny.

Mszy przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz „Fary” ks. Kanonik Zbigniew Irzyk.

We Mszy uczestniczyli licznie zebrani mieszkańcy Jasła, samorządowcy, poczty sztandarowe jasielskich szkół ponadpodstawowych i mundurowych.

.

Więcej o uroczystości:

 

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” 2024

 

Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Cześć ich pamięci!”

 

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle

 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W Jaśle oddano hołd niezłomnym. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Pamięć, która buduje wspólnotę

 

Jasielskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Pamięć, która buduje wspólnotę

 

Jasło oddało hołd Żołnierzom Wyklętym

 

Niezłomni w walce z komunistycznym oprawcą spoczywają na jasielskich cmentarzach

 

J.M.

 

60041

 

 

60045

 

60049

 

60053

 

60055

 

60059

 

60062

 

063

 

60067

 

60082

 

60090

 

60091

 

60095

 

60097

 

60098

 

60120

 

1370

 

60130

 

60138

 

60140

 

60146

 

60153

 

60156

 

60159

 

60161

 

60163

 

Foto: J.Nowak

 

 

 

Dodaj komentarz