Obchody święta Konstytucji 3 Maja i Matki Bożej Królowej Polski w Jaśle.

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, stanowi kamień milowy w historii Polski oraz jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach europejskiego liberalizmu. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, która została uchwalona w sposób legalny i demokratyczny. Jej wprowadzenie miało na celu reformę ustrojową Rzeczypospolitej i umocnienie jej pozycji w obliczu rosnącej presji ze strony sąsiadujących mocarstw.

Jednym z najważniejszych aspektów Konstytucji 3 Maja było zapewnienie praw obywatelskich, takich jak wolność słowa, zgromadzeń i wyznania, ale przede wszystkim należy pamiętać o dążeniu do likwidacji liberum veto, które paraliżowało działanie parlamentu, oraz do wprowadzenia zasad monarchii konstytucyjnej, gdzie władza królewska była ograniczona przez ustawy.

Niestety, trwało to krótko. Już rok później, w wyniku inwazji Rosji na Polskę i zdrady części polskiej szlachty, Konstytucja została zawieszona, a Rzeczpospolita znalazła się pod kontrolą obcych mocarstw. Był to pierwszy rozbiór Polski (1792) , w którym Rosja, Austria i Prusy podzieliły się terytorium Rzeczypospolitej, początek procesu, który doprowadził do kolejnych rozbiorów w 1793 roku i 1795 roku.

W rezultacie, Polska jako suwerenne państwo zniknęła z mapy Europy na ponad sto lat.

.

Obchody Narodowego Święta 3 Maja w Jaśle rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny odprawioną na płycie jasielskiego rynku. Liturgii przewodniczył ks. prof. Piotr Steczkowski, kanclerz kurii diecezjalnej w Rzeszowie. Oprawę muzyczną zapewniła Miejsko – Kolejowa Orkiestra Dęta oraz chór Ave z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe jasielskich szkół podstawowych, służb mundurowych, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, harcerze z Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich oraz pododdziały Strzelca z Zespołu Szkół SASR im. prof. Teodora Marchlewskiego w Trzcinicy.

.

W wygłoszonej homilii ks. Piotr Steczkowski mówił:

– Dzisiaj obserwujemy niebezpieczną tendencję do niszczenia tożsamości człowieka. Dzisiaj o to idzie walka, nie tylko u nas, ale w całym świecie. Człowiek ma nie wiedzieć kim jest. Człowiek ma nie wiedzieć czy jest mężczyzną, czy kobietą, a może ani tym ani tym. Gdy zatraci swoją świadomość będzie mógł zrealizować swoją misję, czy będzie mógł przekazać życie, czy będzie mógł wychować nowe pokolenie. A jeżeli nie będzie nowego pokolenia, to co będzie? Będzie pustka, będzie katastrofa. Człowiek ma dzisiaj nie wiedzieć czy jest katolikiem, czy przynależy do Kościoła, czy może jest niewierzący. Człowiek ma dzisiaj nie wiedzieć czy jest Polakiem, czy może kosmopolitą, obieżyświatem, a może mitycznym Europejczykiem. Bez poczucia tożsamości, bez trwałego zrozumienia kim się jest, nie ma szans na wychowanie do wartości, nie ma szans na prawdziwy patriotyzm, na prawdziwy rozwój. Efektem będzie zanikanie człowieczeństwa i narodów całych…

– Abyśmy przez piękno, prawdę i dobro, określali i odnajdowali nasze korzenie. Jeżeli zatracimy te wartości, to prosta droga do zatracenia tożsamości. Polski nie było. 123 lata została wygaszona ze świadomości Europy i świata, ale Polska przetrwała dzięki kulturze, dzięki pamięci historycznej, dzięki pięknu mowy ojczystej i dzięki sztuce.

– Bez historii, bez nauki o najwybitniejszych dziełach polskiej literatury, bez otwarcia wrażliwości młodego pokolenia na sztukę, prawdziwe piękno, Polska zamieni się w bezimienny kraj.

– Żyjemy w czasach zamętu, gdzie prawda miesza się z półprawdami i całkiem oczywistymi kłamstwami, a jednak zwycięża nieraz w umysłach kłamstwo. Dlatego w czasach zamętu potrzebujemy trwałego punktu odniesienia, potrzebujemy źródła nadziei. Tym źródłem pozostaje nieustannie Maryja, nasza Matka i Królowa ze swoją stolicą na Jasnej Górze. Dlatego warto tam pielgrzymować…

– Nienawiść spowodowała, że część ludzi wymordowano, resztę wypędzono, a domy, kościoły – substancję materialną – zburzono. Miało tego miasta nie być, ale miasto przeżyło dzięki ludziom, dzięki ofiarności i poczuciu tożsamości. Dlaczego większość zdecydowała się tutaj wrócić? Bo czuli się z tym miejscem związani, bo tutaj była ich tożsamość, bo czuli się jaślanami. Dlatego wrócili i dźwignęli miasto z ruin swoją pracą, ofiarnością i solidarnością, nie oglądając się na innych, ale ofiarowując swój czas, wysiłek aby odbudować Jasło. O tych ludziach dzisiaj z dumą myślimy i dziękujemy Panu Bogu, że tacy byli nasi przodkowie, że natchnął ich, żebyśmy mogli na nowo cieszyć się tym miejscem, które jest dla każdego jaślanina jedynym miejscem na ziemi w sensie pochodzenia, pamięci, emocjonalnego, uczuciowego związku. Przykład tych naszych przodków niech nas zachęca i napawa pozytywnym myśleniem, że z każdego nawet największego nieszczęścia można wyjść, można się odbudować w wymiarze indywidualnym, społecznym. Potrzeba nam tylko wiary, ufności i zaangażowania, współpracy z bożą łaską. Dzisiaj z mieszanymi uczuciami spotykamy się na tej modlitwie, bo z jednej strony jesteśmy dumni z naszej historii, bohaterstwa, mądrości poprzednich pokoleń. Jesteśmy wdzięczni za to, że przekazali nam wartości, że wiemy kim jesteśmy, że mamy to poczucie tożsamości. Z drugiej strony z pewnym niepokojem patrzymy w przyszłość, ale nie możemy zatracić naszej ufności. Dlatego ufając Bożej Opatrzności, oddając się w opiekę Królowej Polski i świętego Antoniego, patrona naszego miasta, powtarzajmy jako życiową dewizę natchnione słowa apostoła, przypomniane przez zamordowanego 40 lat temu kapelana pierwszej „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszkę, które to słowa są na kościołku gimnazjalnym utrwalone w tablicy: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Niech to będzie program także na te współczesne czasy dla każdego z nas.

.

Uczestnicy uroczystości po zakończonej mszy świętej udali się w patriotycznym pochodzie prowadzony przez Miejsko – Kolejową Orkiestrę Dętą do Parku Miejskiego.

Parlamentarzyści, samorządowcy, na czele z burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem, przedstawiciele jasielskich instytucji kultury i służb mundurowych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (ul. Kołłątaja).

W Parku Miejskim odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz odegrano hejnał Miasta Jasła. Druh Wiesław Hap odczytał apel pamięci, w którym przywołał postaci twórców “Ustawy Rządowej” uchwalonej 3 maja 1791 r. przez Sejm Wielki. Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, tradycyjnie wygłosił okolicznościowe przemówienie. Dzisiejsze wystąpienie było jego ostatnim w roli włodarza miasta.

 

Przemówienie  Burmistrza Jasła.

 

Uroczystości zakończył program artystyczny przygotowany przez instrumentalistów i wokalistów Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle oraz Jasielskiego Domu Kultury.

 

Więcej o uroczystości:

 

Jaślanie świętowali 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

3-go Maja 2024 roku w Jaśle. Ostatnie historyczne przemówienie burmistrza Ryszarda Pabiana

 

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja 2024 w Jaśle
 
Święto Konstytucji 3 Maja i Matki Bożej Królowej Polski w Jaśle. Przestrogi przed zagrożeniem polskiej tożsamości

 

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

 

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Jaśle

 

Niech się święci 3. Maja

 

J.M.

 

Dodaj komentarz