13 rocznica katastrofy smoleńskiej i 83 rocznica zbrodni katyńskiej – obchody w Jaśle.
10 kwietnia b.r. mija 13. rocznica katastrofy smoleńskiej. Z tej okazji w Jaśle upamiętniono ofiary tamtego tragicznego wydarzenia, a w szczególności osobę Senatora Stanisława Zająca, który był uczestnikiem delegacji państwowej na uroczystości rocznicowe do Katynia 10 kwietnia 2010 roku.
Zebrani na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mickiewicza w Jaśle modlili się w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, a w szczególności śp. Senatora Stanisława Zająca, przy którego grobie zgromadziło się wiele osób. Oprócz najbliższej rodziny, przyjaciół i sąsiadów przybyli parlamentarzyści, samorządowcy, dyrektorzy instytucji użyteczności publicznej, szefowie firm oraz strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcanach skąd pochodził ten wybitny polityk ziemi jasielskiej. Wspólnej modlitwie przewodniczył dziekan jasielski, proboszcz Parafii Farnej ks. Zbigniew Irzyk.
Na płycie grobu zostały ustawione przez przybyłych znicze oraz wiązanki kwiatów.
Senator Alicja Zając przypomniała, że wydarzenia sprzed trzynastu lat są wielką tragedią nie tylko dla rodzin zmarłych, ale także dla całej Ojczyzny. Podziękowała też wszystkim, którzy każdego roku gromadzą się przy grobach ofiar oraz w miejscach pamięci, których jest wiele w kraju i za granicą.
Wieczorem o godzinie 18, w Kościele Farnym została odprawiona koncelebrowana msza święta w intencji wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.
.
13 kwietnia obchodziliśmy 80. rocznicę ujawnienia zbrodni katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS w 1940 r. Po agresji sowieckiej na Polskę blisko 15 tys. jeńców, wśród których znaleźli się oficerowie i podoficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze policji, straży więziennej, funkcjonariusze państwowi wyższego szczebla, czy też duchowni, trafiło do obozów jenieckich w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W marcu 1940 r. władze sowieckie przesądziły o ich tragicznym losie. Na mocy uchwały z 5 marca 1940 r. usankcjonowano likwidację obozów. Dla przetrzymywanych w nich Polaków decyzja członków Komitetu Centralnego WKP(b) na czele z samym Stalinem oznaczała wyrok śmierci. Miejscem kaźni stał się dla nich las katyński pod Smoleńskiem.
Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
W czwartek 13 kwietnia odbyły się jasielskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 13. rocznicę tragedii smoleńskiej.
W Jaśle obchody zbrodni katyńskiej odbyły się pod pomnikiem „Golgota Wschodu” z udziałem władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, pocztów sztandarowych, osób pełniących różne funkcje zawodowe i społeczne oraz mieszkańców miasta. Rozpoczęła je modlitwa „Anioł Pański”, której przewodził proboszcz Kolegiackiej Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. Zbigniew Irzyk. Po modlitwie odśpiewano hymn państwowy i uczczono minutą ciszy pamięć pomordowanych w katyńskim lesie oraz ofiar katastrofy smoleńskiej.
Podczas apelu pamięci przywołano ofiary zbrodni katyńskiej na ziemi jasielskiej. Następnie Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś odczytał listę ofiar tragedii smoleńskiej.
Pod pomnikiem „Golgota Wschodu” wartę honorową zaciągnęli „Strzelcy” z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.
Następnie delegacje władz państwowych i samorządowych, instytucji użyteczności publicznej, służb mundurowych, organizacji związkowych i stowarzyszeń, jednostek organizacyjnych powiatu jasielskiego oraz szkół ponadpodstawowych złożyły wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem.
Wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka. Podczas swojego wystąpienia powiedziała:
– Dziś oddajemy hołd ofiarom zbrodni katyńskiej – naszym ojcom, mężom, braciom i wszystkim ofiarom agresji sowieckiej. To chwila refleksji i zadumy nad historią polskiego narodu. Wspominamy tragiczną zbrodnię, w wyniku której wymordowano blisko 22 tysiące polskich obywateli – ludzi różnych wyznań, zawodów, w tym oficerów, policjantów, funkcjonariuszy państwa polskiego oraz cywili. Zginęli od strzału w tył głowy, z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata, bez procesów i wyroków. Ich ciała złożone w masowych grobach miały nie być znalezione, a o zbrodni świat miał się nie dowiedzieć. Stało się inaczej. Zbrodni nie udało się ukryć, a ofiara zamordowanych nie poszła na marne.
Starosta Jasielski Adam Pawluś wspominał o śp. Senatorze Stanisławie Zającu, który w uznaniu zasług został pośmiertnie mianowany na stopień majora Wojska Polskiego.
-13 lat temu, w styczniu 2010 roku, ówczesny Senator Stanisław Zając był inicjatorem powstania społecznego komitetu obchodów 70. rocznicy mordu katyńskiego. Mnie wyznaczył bardzo ważną funkcję, abym zbudował pomnik na te uroczystości, bo przewidywał, że może nawet Prezydent Kaczyński odwiedzi Jasło, bo był blisko związany z Lechem Kaczyńskim. Gościł również Prezydenta w swoim domu. Gdy 10 kwietnia 2010 roku umówiłem się tutaj z kierowcą, który przywiózł te dwa kamienie na godzinę ósmą, niestety nie przyjechał dźwig i wróciłem do domu. Wtedy dowiedziałem się o tej strasznej tragedii. Byłem niesamowicie zszokowany i zasmucony, że to miało miejsce.
Senator dzwonił do mnie przed wyjazdem do Smoleńska i mówił – o dziesiątej masz być u mnie w domu, będziemy rozmawiać o tym jak przygotować uroczystości. Ale nigdy nie myślałem, że na tym jednym kamieniu będzie jego nazwisko. I to jego nazwisko znalazło się, tak jak mówił wcześniej pan Wójt, już przed uroczystością pogrzebową, bo jego szczątki trudno było odnaleźć.
- Drogi Senatorze, bardzo nam Ciebie dzisiaj brakuje. Brakuje nam Twoich pomysłów, Twojego działania, Twojego poświecenia dla małej ojczyzny, dla miasta Jasła, dla powiatu jasielskiego i dla całej Polski – mówił Adam Pawluś.
– W niedawnej rozmowie z założycielem serwisu internetowego gordonua.com były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko na pytanie, czy Rosjanie zabili prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego odparł, iż jest przekonany, że tak. Wydaje się, że jego stanowcze stwierdzenie wynika z doświadczeń życiowych i znajomości schematu działania rosyjskich służb. Wiadomo bowiem, że Juszczenko na „własnej skórze” przekonał się o tym, jak Rosjanie postępują z osobami, które zagrażają ich interesom. Przeżył próbę otrucia i zamachu na swoje życie – zauważył Starosta.
Zdaniem Micheila Saakaszwilego, byłego prezydenta Gruzji to, co zdarzyło się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku było zemstą za Tibilisi – Poświęcił swoje życie za Gruzję. Bo wiem na pewno, że Smoleńsk był zemstą za Tibilisi z 2008 roku. Jest przekonany, że winę za śmierć naszego Prezydenta ponosi Rosja i osobiście Władimir Putin.
- Putin zabił jego, a teraz zabija mnie – napisał na Facebooku, w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej Saakaszwili, który obecnie przebywa w swojej ojczyźnie w areszcie.
Pierwszy przywódca niepodległej Litwy Vytautas Landsbergis już w 2012 roku mówił o swoich wątpliwościach: Wasze koła rządowe okazywały mi niezadowolenie, a nawet gniew, gdy głośno powiedziałem, że Polska zrobiła zasadniczy błąd na samym początku śledztwa smoleńskiego, oddając je w ręce Rosji. Ciągle myślę: jak mogliście dopuścić, by zatarto wszystkie ślady?
Mentalność Rosji, oceniając na przykładzie jej obecnych zbrodni wojennych w Ukrainie, nie zmieniła się od czasów Katynia. Ukraińska ludność cywilna jest rozstrzeliwana ze związanymi rękami, tak jak niegdyś Polacy w katyńskim lesie. Teraźniejsze barbarzyństwo niczym się zatem nie różni od tego, czego doświadczyli już nasi przodkowie.
Rosja zawsze była państwem o zapędach imperialnych. Dlatego warto przypominać słowa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wygłoszone 12 sierpnia 2008 r. w Gruzji:
- I my też wiemy świetnie, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę.
Trudno nie odnieść wrażenia, że brzmią proroczo.
Przypomniał również, że pomimo upływu lat, wciąż wiele pytań na temat katastrofy pozostaje bez odpowiedzi. Także do chwili obecnej nie udało się odzyskać wraku samolotu, który jest głównym dowodem.
J.M.
Przemówienie Starosty Adama Pawlusia
Inne relacje:
Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jaśle
W Jaśle oddano hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
W Jaśle uczczono pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej
W Jaśle pamiętano o ofiarach zbrodni katyńskiej
Jasielskie obchody 13. rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
Jasielskie obchody 13. rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej
Obchody 83. rocznicy zbrodni katyńskiej i 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jaśle
Katyński Apel Pamięci – film
Foto: J.Nowak