Jasielski Marsz Pamięci JP-II.
18 lat temu, 2 kwietnia 2005 zmarł Jan Paweł II, który inspirował świat oraz miał ogromny wpływ na przemiany, które nastąpiły w Polsce, jak również w innych krajach Europy Wschodniej. W rocznicę śmierci papieża Polaka, mieszkańcy miast i wsi w całym kraju wspomnieli Ojca Świętego oraz głoszone przez niego nauki.
Ojciec Święty wyróżniał się wolą walki o wolność i poszanowaniem ludzkiego życia. Od pierwszych dni pontyfikatu św. Jana Pawła II jasnym było, że u steru Kościoła katolickiego znalazł się Papież znający naturę komunizmu i jest On wielkim wyzwaniem dla całego systemu komunistycznego. Spodziewano się, że posługa Papieża, jego przekonania, głęboka wiara obudzi w ludziach nadzieję i przyczyni się do odrodzenia i umocnienia wiary w Europie Wschodniej. Pontyfikat Papieża Polaka w dużej mierze przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej przywracając tym samym wolność i demokrację, ponieważ znał On bardzo dobrze istotę komunizmu, stał się nadzieją dla ludzi, którzy pragnęli wyrwać się z socjalistycznego reżimu. Wysiłki Papieża, który chciał widzieć Ojczyznę wolną i suwerenną, ziściły się, gdyż zrodziła się wielomilionowa „Solidarność”, a naród polski wywalczył wolność i zrzucił kajdany komunistycznego reżimu.
Jaślanie w rocznicę śmierci Papieża Polaka zgromadzili się licznie na płycie jasielskiego rynku, aby wspólnie modlić się i śpiewać pieśni religijne.
Na scenie wystąpił chór AVE z parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej pod dyrekcją Wojciecha Świstaka, oraz solistki Jasielskiego Domu Kultury – Karolina Polak, Ola Sieńkowska i Emilia Starzec. Zgromadzona pod sceną publiczność miała okazję usłyszeć między innymi fragmentów przemówienia powitalnego, jakie papież Polak wygłosił na krakowskich Błoniach w czerwcu 1987 r., homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II na Placu zwycięstwa podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny oraz przemówienia wygłoszonego dla młodzieży podczas drugiej wizyty w kraju. Wspomniane fragmenty wyrecytowały: Zuzanna Bernacka i Karolina Zabawa.
Na zakończenie pierwszej części obchodów wspomnienia św. Jana Pawła II zebrani wspólnie odśpiewali pieśń „Barka”.
W dalszej części uroczystości spod Sanktuarium św. Antoniego wyruszył marsz, w którym wzięło udział setki mieszkańców, pod duchowym przewodnictwem franciszkanina o. Jana Janusa. Trasa biegła ulicami Jasła do pomnika św. Jana Pawła II przy Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego przy ul. Rafineryjnej. Modlitwom i śpiewom towarzyszyły ciągłe opady deszczu. Uczestnicy nieśli ze sobą sztandar z wymownym przekazem: Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości. Zapalono tam znicz pod pomnikiem Papieża Polaka. Później – ponownie przez Gądki – zebrani udali się na płytę jasielskiego rynku, gdzie na zakończenie wspólnie odśpiewali Apel Jasnogórski.
Marsz Pamięci był jednym z wielu, jakie odbyły się w całej Polsce. Stanowią one silny odzew na formowane przez niektóre media zarzuty wobec Ojca Świętego i próby deprecjonowania jego zasług.
J.M.
Inne relacje:
Jaślanie wspomnieli Jana Pawła II. Od śmierci papieża Polaka minęło już 18 lat Posłanka Maria Kurowska i ksiądz Zbigniew Irzyk na czele jasielskiego Marszu Pamięci z okazji 18. rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.
Jasło upamiętniło św. Jana Pawła II. Ulicami przemaszerowało setki mieszkańców
Marsz modlitewny ku pamięci Jana Pawła II przeszedł przez Jasło
Mieszkańcy Jasła przeszli przez miasto w marszu ku pamięci Jana Pawła II [ZDJĘCIA] Jasło uczciło 18 rocznicę śmierci Świętego Jana Pawła II – film Na rynku w Jaśle śpiewali i recytowali dla Papieża Polaka- Zobaczcie zdjęcia z koncertu
Foto: J.Nowak