Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle – 2023.
1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który symbolizuje hołd dla polskich bohaterów – żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli z komunistycznym agresorem w latach 40. i 50. Ich lojalność wobec wolnej i suwerennej Ojczyzny nie tylko chroniła polskich obywateli przed komunistami, ale także przyczyniła się do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.
Oprócz dziedzictwa pokoleń i rodzinnej pamięci o bohaterach, opór antykomunistycznych partyzantów, którzy byli tylko pojedynczymi patrolami lub samotnymi żołnierzami, którzy reprezentowali prawo Rzeczypospolitej i likwidowali kolaborantów, a także bardziej gorliwych ubeków i milicjantów, czy partyjnych sługusów w okupowanej przez komunistów Polsce, był ważnym czynnikiem powstrzymującym komunistów przed szybką i krwawą kolektywizacją wsi, zwłaszcza na obszarach wiejskich.
1 marca ma szczególne znaczenie, ponieważ właśnie tego dnia w 1951 roku komuniści zamordowali członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Jego komendant płk Łukasz Ciepliński w grypsie z celi śmierci napisał:
„Zrobili ze mnie zbrodniarza. Prawda jednak wkrótce zwycięży. Nad światem zapanuje idea Chrystusowa, Polska niepodległość – a człowiek pohańbioną godność ludzką – odzyska”.
Dzisiaj możemy dumnie patrzeć na naszą historię, na naszych bohaterów i ich niezłomną postawę. Ich walka była nie tylko o wolność i niepodległość, ale też o godność i honor. Dzięki ich poświęceniu i determinacji, Polska może dziś cieszyć się wolnością, demokracją i niezależnością. Ich historia powinna być zawsze żywa i przypominać nam o wartościach, za które warto walczyć i poświęcać się dla dobra wspólnego.
W ramach Powiatowych Obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w dniu 28 lutego 2023 r. na scenie MDK w Jaśle przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpił Paweł Piekarczyk – wykonawca poezji śpiewanej o tematyce historycznej, związanej m.in. z żołnierzami wyklętymi i stanem wojennym.
01.03.2023 r. Zespół Szkół nr 3 w Jaśle zorganizował XI edycję biegu „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” na dystansie 1963 metrów w ramach Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 oraz propagowanie wiedzy z historii. Dystans symboliczny – 1963 m upamiętniający rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak – pseudonim „Lalek”.
W tym dniu również Starosta Jasielski wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” zapalili znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych na Starym Cmentarzu w Jaśle.
Z kolei o godz. 11:00 w auli Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle odbył się koncert Pawła Piekarczyka skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych Powiatu Jasielskiego o tematyce związanej z walką i martyrologią żołnierzy podziemia niepodległościowego walczącego o suwerenność Polski z aparatem ucisku komunistycznego. Swoje utwory artysta wizualizował przejmującymi filmami, które z pewnością pozostaną w pamięci uczestników koncertu.
Organizator Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych – Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował wykonawcy za przekaz skierowany do młodych odbiorców i skierował do młodzieży słowa o obowiązku pamięci wobec tych, którzy za cenę swego życia bronili ideałów wolności i niezawisłości.
Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się przed pomnikiem „Żołnierzy Niezłomnych” przy placu Żwirki i Wigury. Uczestnicy uroczystości, w tym parlamentarzyści lub ich przedstawiciele, komendanci służb mundurowych, samorządowcy, kierownicy instytucji publicznych, członkowie rodzin żołnierzy niezłomnych odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem. Wartę honorową wystawiła młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2091 im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy oraz Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach, a także harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle. Uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół w Trzcinicy i Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach przygotowali i odczytali apel pamięci.
Pełniący rolę gospodarza uroczystości starosta Adam Pawluś odczytał list okolicznościowy Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart skierowany do uczestników tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
List Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart
Następnie w okolicznościowym przemówieniu podkreślił, że „1 marca to szczególny dzień również u nas w powiecie jasielskim, w którym chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych – bohaterów zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy nie godzili się na to, by podporządkować Polskę związkowi sowieckiemu i narzucić jego obywatelom ustrój komunistyczny”. W swoim wystąpieniu starosta jasielski nawiązał też do obecnej sytuacji międzynarodowej związanej z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy. Na zakończenie zwrócił się z prośbą do wszystkich zebranych: „oddajmy należyty hołd Żołnierzom polskiego podziemia, tzw. „drugiej konspiracji”. Pamiętajmy, że to ich bohaterska walka pozwoliła nam żyć w wolnym kraju.
Wystąpienie Starosty Adama Pawlusia.
Tekst Przemówienia Starosty Adama Pawlusia
Głos zabrała również poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska. Parlamentarzystka podkreśliła, że zgromadziliśmy się dzisiaj pod pomnikiem „aby wspomnieć tamten czas i tamtych bohaterów”. Swoje przemówienie skierowała szczególnie do licznie przybyłej młodzieży.
Wystąpienie Poseł Marii Kurowskiej.
Przed wejściem do budynku „Ekonomika” można było obejrzeć okolicznościową wystawę plenerową przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Obchody zakończył wieczorem w kościele farnym – kolegiacie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny różaniec członków Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” w intencji żołnierzy wyklętych, oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy niezłomnych. W uroczystej Mszy Św. kazanie wygłosił ks. Marek Drupka.
Kazanie ks. Marka Drupki
Inne relacje z uroczystości :
Koncert Pawła Piekarczyka z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Koncert Pawła Piekarczyka z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Koncert Pawła Piekarczyka w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle
Koncert Pawła Piekarczyka w jasielskim Ekonomiku
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Jaśle. Polska pamięta o bohaterach i sowieckim imperializmie
Dziś oddajemy hołd „Żołnierzom Wyklętym”
Jaślanie corocznie pamiętają o „Żołnierzach Wyklętych”
1 marca – w hołdzie niezłomnym
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Jaśle. Polska pamięta o bohaterach i sowieckim imperializmie
Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle
Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2023 – zdjęcia
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – film
Foto: J.Nowak