W Jaśle świętowano 104 rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Doświadczenia historyczne, szczególnie związane z niemieckimi i rosyjskimi okupantami, ukazują świadectwa, jak trudna, dramatyczna oraz bolesna była droga ku wolności. Jaki ogrom cierpienia doznał Naród Polski, by w dniu 11 listopada 1918 r., po 123 latach nieobecności na mapach Europy, Polska odzyskała upragnioną niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności Polaków, którzy przez cały okres niewoli nie zatracili ducha wolności, nie pozwolili zniszczyć i wymazać swojej tożsamości narodowej. Mimo podejmowanych przez zaborców prób unicestwienia wszelkich przejawów polskości, Polacy nigdy nieulegli i na wszelkie możliwe sposoby pielęgnowali oraz przekazywali nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do tradycji, obyczajów i kultury narodowej.
Obchody Święta Niepodległości w Jaśle rozpoczęła uroczysta Eucharystia w Sanktuarium św. Antoniego. Przewodniczył jej ks. Dziekan Zbigniew Irzyk, a wraz z nim koncelebrowali kapłani różnych jasielskich parafii. We Mszy św. uczestniczyły licznie poczty sztandarowe, młodzież szkolna wraz z opiekunami, służby mundurowe, harcerze, władze państwowe i samorządowe, przedstawiciele instytucji użyteczności publicznej, członkowie stowarzyszeń i partii politycznych, ale przede wszystkim mieszkańcy miasta i ościennych miejscowości.
Homilię wygłosił o. Artur Zajchowski, który podkreślił, że w tym świątecznym dniu przynosimy do Chrystusa nasze intencje – te mierzone miarą polskiego serca. Wspomniał też, że nasi przodkowie ginęli podczas wojny, poświęcali swoje życie, żebyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Walczyli o to, abyśmy mogli być wśród wolnych narodów.
Homilia o. Artura Zajchowskiego
Animację muzyczną Eucharystii zapewnił chór „Soli Deo” i orkiestra z Osobnicy.
Po zakończeniu Mszy Świętej uformował się pochód który ruszył w kierunku Grobu Nieznanego Żołnierza w Parku Miejskim.
Po drodze, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych, złożyli kwiaty pod tablicą przy ul. Kołłątaja, upamiętniającą wymarsz jasielskiego oddziału Związku Strzeleckiego w 1914 roku oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, umieszczoną na budynku Kościoła św. Stanisława.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie wartę honorową wystawili strzelcy z jednostki strzeleckiej z Trzcinicy oraz harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle, odśpiewano hymn państwowy i odczytano Apel Pamięci ofiar walk o wolną i niepodległą Ojczyznę.
Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Na zakończenie Starosta Jasielski Adam Pawluś wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Podkreślił, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, o czym często zapominaliśmy i zdaliśmy sobie z tego sprawę dopiero po agresji Rosji na Ukrainę.
Przemówienie Starosty Adama Pawlusia
Więcej o uroczystości:
Jasielskie obchody Narodowego Święta Niepodległości
W Jaśle świętowano 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2022 roku w Jaśle – Obchody Narodowego Dnia Niepodległości Narodowe Święto Niepodległości 2022. Tłumy na ulicach Jasła
Jasło: pamięć o tych, dzięki którym możemy dzisiaj żyć w wolnym i suwerennym kraju
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022 w Jaśle – [fotorelacja]
Jaślanie uczcili Narodowe Święto Niepodległości
Jaślanie uczcili 104. rocznicę odzyskania niepodległości [zdjęcia] Święto Odzyskania Niepodległości – film
J.M.
Foto: J.Nowak