Kazimierz Poniatowski odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W dniu 23 listopada 2022 r. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wręczyła zasłużonym mieszkańcom Podkarpacia odznaczenia państwowe nadane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W tym gronie znalazł się m.in. Kazimierz Poniatowski , który został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Uroczystość odbyła się w Sali Kolumnowej im. Ojców Niepodległości w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Gratulując odznaczonym, wojewoda podkreśliła, że przyznane odznaczenia państwowe oraz wyróżnienia są formą uznania dla działalności wykraczającej poza zwykłe obowiązki, za aktywność społeczną i zaangażowanie w różne inicjatywy.

Kazimierz Poniatowski, mieszkający w Jaśle od 1973 r., od tego roku do 2012 r. był nauczycielem matematyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, w latach 1991 – 1993 – senatorem RP (II kadencja), w latach 2000 – 2004 – przewodniczącym Rady Szkoły, w latach 2004 – 2011 – zastępcą dyrektora tej Szkoły. Obecnie jest na emeryturze. Od 2018 r. jest członkiem Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Wojewodzie Podkarpackim.

W 1980 r. aktywnie uczestniczył w organizowaniu struktur zakładowych NSZZ „Solidarność” w naszym rejonie. 25.X.1980  został wybrany w skład Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” w Jaśle, a 28.02.1981 wybrano go zastępcą przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „S” w Jaśle. 18.03.1981 został wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „S” w Jaśle (ok. 1750 członków Związku). Pomagał w organizowaniu komórek związkowych w placówkach oświatowych w rejonie jasielskim, bronił osób, które zaangażowane w działalność w nowym Związku doświadczały szykan ze strony kierownictw zakładów pracy. Uczestniczył w spotkaniach z władzami miejskimi, na których przedstawiano postulaty mieszkańców i domagano się ich realizacji. Był delegatem na WZD Regionu Małopolska oraz na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „S” w Gdańsku – Oliwie, jako jeden z trzech reprezentantów naszego rejonu.  Po Zjeździe odbywał spotkania w poszczególnych placówkach zdając relację z obrad.

Po wprowadzeniu stanu wojennego nie zaprzestał działalności związkowej: organizował pomoc rodzinom osób represjonowanych, był współautorem tekstów w nielegalnych wydawnictwach i kolporterem takich druków. Był współorganizatorem wmurowania na frontonie Kościoła pw. Św. Stanisława BM w Jaśle tablic pamiątkowych poświęconych Ks. J. Popiełuszce (V 1987) oraz J. Piłsudskiemu (XI 1988).

W przypadku pierwszej tablicy był pomysłodawcą tekstu na niej umieszczonego. Współorganizował spotkania w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy odbywające się w Jaśle w latach 80. ub. wieku i uczestniczył w wyjazdach do Częstochowy w ramach corocznych Pielgrzymek Ludzi Pracy. Był autorem części tekstu wyemitowanego przez „Radio Solidarność Jasło” 7.X.1984. Za tę działalność spotkały go represje: rewizja w mieszkaniu w lutym 1982 i zatrzymanie na 48 godz., w okresie listopad 1982 – luty 1983 przebywał w karnym obozie wojskowym dla działaczy „S” w Czerwonym Borze, za noszenie znaczka „Solidarności” w miejscu publicznym został ukarany, najpierw przez Kolegium ds. Wykroczeń w Jaśle, a po odwołaniach, w maju 1984 przez Komisję Orzecznictwa ds. Wykroczeń przy Wojewodzie Krośnieńskim, wysoką grzywną, która została wyegzekwowana.

Po 1989 r. był aktywnym uczestnikiem działań niezależnego środowiska jasielskiego. Był mężem zaufania kandydatów strony społecznej w wyborach w czerwcu 1989.  Pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej w Jaśle w wyborach samorządowych w latach: 1990, 1994 i 2002. W 1991 r. został wybrany senatorem z woj. krośnieńskiego II kadencji Senatu RP. Zorganizował dwie wystawy w Jasielskim Domu Kultury poświęcone NSZZ „S” na Ziemi Jasielskiej, głównie wykorzystując liczne zgromadzone przez siebie materiały i dokumenty z tamtych lat.

W 2001 r. zorganizował, będąc pomysłodawcą, I Jasielski Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa i był głównym organizatorem 15. kolejnych edycji tego konkursu. W 2012 r. zorganizował sesję naukową w 40. rocznicę śmierci Patrona Konkursu. Z jego inicjatywy jedno z rond w Jaśle nosi nazwę „Rondo im. Hugona Steinhausa”.

W lutym 2012 wydał własnym nakładem książkę „Moje wybory” która jest najobszerniejszym i najdokładniejszym opisem powstania i działalności NSZZ „Solidarność” w rejonie jasielskim od 1980 do 1991 r. Także w 2012 r. był pomysłodawcą powołania Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” (rejestracja – maj 2012) zrzeszającego działaczy „S” w naszym rejonie i podejmującego, przy jego udziale, liczne, społecznie pożyteczne inicjatywy. Jest od początku, nieprzerwanie, także aktualnie, członkiem władz Stowarzyszenia. W 2018 r. z jego inicjatywy członkowie Stowarzyszenia postanowili przygotować i wmurować na frontonie Kościoła pw. Św. Stanisława BM w Jaśle tablicę upamiętniającą powstanie NSZZ „S” i rolę duszpasterzy tego kościoła w działalności jasielskiego środowiska. Odsłonięcie tablicy nastąpiło 31.VIII.2020, a towarzyszyła temu wystawa, której był jednym z organizatorów. Uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą poświęconych tematom historycznym. Był współautorem przedsięwzięć upamiętniających Adama Lazarowicza – Żołnierza Wyklętego (tablica pamiątkowa, nazwanie ronda Jego imieniem). Jest autorem wielu tekstów w lokalnych mediach o tematyce „solidarnościowej.”

Będąc członkiem w/w rady konsultacyjnej służy pomocą osobom naszego rejonu w uzyskaniu statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

 

Informacje o uroczystości dostępne również:

 

Odznaczenia państwowe dla zasłużonych mieszkańców regionu

 

Kazimierz Poniatowski z Jasła odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

 

J.M.

 

05643

 

05655

fot. PUW Rzeszów

 

P1040596

 

P1040597

 

 

 

P1040600

Fot.: J.Nowak

 

 

Dodaj komentarz