Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych – Jasło.
19 października, w 38 rocznicę porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w Jaśle w kościele pw. św. Stanisława BM została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Duchownych Niezłomnych i rychłej kanonizacji kapłana w Jaśle. Liturgii przewodniczył ks. Zbigniew Irzyk – Dziekan Dekanatu Jasło Wschód, homilię wygłosił ks. Łukasz Ślusarczyk. Oprawę muzyczną zapewniał chór „Soli Deo”, działający przy I LO w Jaśle. Przed Mszą odmówiono różaniec z intencjami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
W wygłoszonej homilii ks. Łukasz Ślusarczyk przypomniał wydarzenia sprzed 38 lat, ataki władz komunistycznych na Kościół, zakłamanie w radiu, telewizji i prasie, podsycanie nastrojów antykościelnych.
.
- Jesteśmy wdzięczni za postać ks. Jerzego Popiełuszki, który oddał swoje życie w służbie miłości miłosiernej i pomimo różnych szykan, pomówień, oszczerstw był obrońcą godności człowieka, ludzkich prawd do wolności – wolności sumienia. I także w naszych czasach jako już błogosławiony Kościoła pokazuje nam co to znaczy zło zwyciężać dobrem. Dzisiaj szczególną pamięcią otaczamy kapłanów, którzy swoją osobą dawali wyraz wierze w Chrystusa i męstwo – niezłomnej postawie patriotycznej. Zapłacili oni najwyższą cenę za wierność Bogu i Ojczyźnie, ponosząc śmierć z rąk niekiedy nigdy nie ujawnionych sprawców.
.
W Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe „Solidarności” oraz szkół ponadpodstawowych i reprezentacje klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Zespołu Szkół w Trzcinicy oraz Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, władze samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji oraz mieszkańcy Jasła.
Po zakończeniu Eucharystii delegacje złożyły kwiaty i znicze pod tablicą poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce znajdującą się na frontonie kościoła.
W okolicznościowym przemówieniu starosta jasielski Adam Pawluś przypomniał okoliczności brutalnego mordu dokonanego 19 października 1984 r. na ks. Jerzym Popiełuszce przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w mundurach ruchu drogowego Milicji Obywatelskiej.
.
– Rocznicę śmierci księdza Jerzego obchodzimy niedługo po pogrzebie Jerzego Urbana, który pomimo działalności wrogiej narodowi polskiemu 11 października został pochowany na Powązkach wojskowych w Warszawie. To właśnie Jerzy Urban, rzecznik prasowy rządu generała Jaruzelskiego, symbol i twarz PRL-owskiej propagandy, prowadził kampanię nienawiści przeciwko księdzu Jerzemu Popiełuszce. Kilka lat temu przyznał, że to on był autorem paszkwilanckiego tekstu wymierzonego w księdza Jerzego. W wydanej w 2013 roku książce, która jest wywiadem-rzeką, opowiada o swojej pracy na stanowisku rzecznika rządu generała Wojciecha Jaruzelskiego. Mówił jak atakował opozycję i Radio Wolna Europa, księży i Kościół katolicki. Pod pseudonimem Jan Rem m.in. na łamach warszawskiego tygodnika „Tu i Teraz” publikował felietony, atakując Kościół i księdza Jerzego. W jednym z nich pod znamiennym tytułem „Seanse nienawiści” na miesiąc przed uprowadzeniem księdza Jerzego Popiełuszki, napisał, że odprawiane przez niego msze święte w żoliborskim kościele są seansami nienawiści – mówił Adam Pawluś.
Po latach udało się ustalić kto zaprojektował i wykonał w tajemnicy tablicę poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce. Jest nim artysta rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Marian Gołogórski. Tabliczka z jego podpisem została umieszczona na tablicy ks. Jerzego.
.
Przemówienie Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia.
Na zakończenie uczestnicy uroczystości odśpiewali pieśń „Ojczyzno ma”, która była w stanie wojennym hymnem „Solidarności”.
.
Więcej o uroczystości:
Jasło. Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych
Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Jaśle
Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych w Jaśle
J.M.
Foto: J.Nowak