Jasło – obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022.

Niezłomnymi, bo nie dali się złamać czerwonemu najeźdźcy – czy to trwając na posterunku w lesie, czy zachowując godną postawę w śledztwie. A przyszło im walczyć w wyjątkowo trudnej, można powiedzieć beznadziejnej sytuacji, kiedy Polska została zdradzona przez sojuszników i oddana w ręce Stalina, a w starciu z wrogiem – potęgą sowieckiego imperium nie mieli żadnych szans.

Działania komunistów (powszechny terror, sfałszowane referendum 3 X Tak w czerwcu 1946 r. i wyborów do Sejmu w styczniu 1947 r.) też nie pozostawiały złudzeń. Dodając do tego ogłaszane przez komunistów amnestie, które były pułapką, wielu z nich nie miało alternatywy: ujawnienie się oznaczało śmierć, a przynajmniej więzienie i represje. Mimo wręcz beznadziejnej sytuacji niezłomni bohaterowie trwali, dla nich Bóg, Honor, Ojczyzna, były to wartości najwyższe i tym wartościom pozostali wierni.

Dla wielu z nich walka z władzą komunistyczną, podległą sowieckiemu reżimowi, zakończyła się dramatycznie, ponieśli najwyższą ofiarę – oddali swe życie, do końca pozostając lojalnymi wobec składanej przysięgi na wierność Ojczyźnie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. 1 marca. Dokładnie 71 lat temu, komunistyczni oprawcy dokonali mordu na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.

Przed rozpoczęciem uroczystości przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Jaśle i Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” zapalili znicze i odmówili modlitwę przy grobach 5 Żołnierzy Niezłomnych, których groby znajdują się na Starym Cmentarzu w Jaśle.

Główne uroczystości odbyły się przy obelisku Żołnierzy Niezłomnych, na skwerku przy ZS Nr 4. Po podniesieniu flagi państwowej i wysłuchaniu hymnu państwowego, apel pamięci poległych i  zamordowanych przez komunistów Żołnierzy Wyklętych przeprowadzili uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół w Trzcinicy. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod pomnikiem.

W wydarzeniu tym uczestniczyli m.in.: Alicja Zając – Senator RP, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP, Marta Grzyb – asystent europosła Bogdana Rzońcy, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Jan Muzyka – Członek Zarządu Powiatu, Wojciech Piękoś – Wójt Gminy Jasło, Bogusław Kręcisz – Wójt Gminy Skołyszyn, Andrzej Stachurski – Wójt Gminy Osiek Jasielski, Henryk Rak i Paweł Rzońca – przedstawiciele Miasta Jasła, por. Piotr Dzikowski – przedstawiciel WOT,  przedstawiciele służb mundurowych: Andrzej Nykiel – Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień, Robert Wróbel – Komendant Powiatowy Policji w Jaśle, Kazimierz Wiśniowski – Komendant Straży Miejskiej w Jaśle, Piotr Śmietana – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Piotr Szopa – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie, Ryszard Siepietowski – Dyrektor WORD Krosno, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele jasielskiej „Solidarności” oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu jasielskiego.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Starosta Jasielski Adam Pawluś.Starosta Jasielski w swoim wystąpieniu przybliżył zgromadzonym postać ks. Floriana Zająca – działacza polskiego państwa podziemnego, aresztowanego, prześladowanego, więzionego i torturowanego przez władze komunistyczne PRL, aktywnego członka Stronnictwa Narodowego, kapelana Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej.

Następnie Starosta Jasielski podziękował przybyłym za wzięcie udziału w tej niezwykle wzruszającej, ale bardzo ważnej uroczystości. Zaprosił również do wzięcia udziału we Mszy Świętej w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

 

Przemówienie Starosty Adama Pawlusia – nagranie

 

Przemówienie Starosty Adama Pawlusia – tekst

 

Na zakończenie zabrała głos Pani Poseł na Sejm RP Maria Kurowska.

 

Wystąpienie p. Poseł Marii Kurowskiej – nagranie

 

Wieczorem  w Kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu przy Parafii Kolegiackiej członkowie Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” odmówili różaniec w intencji zbawienia dusz Żołnierzy Niezłomnych, a następnie została odprawiona  Msza Święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Mszę Św. odprawił i kazanie wygłosił ks. Zbigniew Kraska.

 

Kazanie ks. Zbigniewa Kraski – nagranie

 

Mszą Świętą zakończyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Jaśle.

 

Powyższe uroczystości opisano również:

 

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Jaśle

 

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 2022 w Jaśle – fotogaleria

 

Jasło : Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Jasło. Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2022

 

Tak w Jaśle upamiętniono żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego

 

Mieszkańcy Jasła i regionu w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – fotogaleria

 

Pamięci żołnierzy wyklętych

 

W Jaśle oddano hołd żołnierzom niezłomnym
 
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Jaśle – film

 

Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – film

 

 

J.M.

 

P1030731

 

 

P1030734

 

P1030747

 

P1030742

 

P1030748

 

P1030762

 

P1030767

 

P1030768

 

P1030787

 

P1030780

 

P1030792

 

P1030789

 

P1030795

 

P1030797

 

P1030799

 

P1030801

 

Foto: J.Nowak

 

Dodaj komentarz