Jasielskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 2021.
10 lat temu, 1 marca 2011 r. po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Pomimo pandemii władze samorządowe nie zrezygnowały z organizacji jasielskich obchodów tego święta, chociaż w tym roku były one bardziej skromne.Rozpoczęły się o godzinie 11:30 na Starym Cmentarzu, gdzie Starosta Adam Pawluś wraz z burmistrzem Ryszardem Pabianem i przedstawicielami Stowarzyszenia “Solidarni w Jaśle” zapalili znicze na grobach ludzi związanych z powojennym podziemiem niepodległościowym. Kazimierz Rozenbajger, Prezes naszego Stowarzyszenia przy każdym grobie odczytał modlitwę.
Następnie uczestnicy udali się pod pomnik “Żołnierzy Wyklętych” przy placu Żwirki i Wigury, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Starosta Adam Pawluś w krótkim przemówieniu przypomniał historię powstania pomnika i postać Andrzeja Pityńskiego – jego twórcy. Zebrani odśpiewali hymn Rzeczypospolitej Polskiej, po czym udali się do I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, aby zapalić znicze pod tablicą poświęconą pamięci Adama Lazarowicza.
Kolejnym miejscem które odwiedzili uczestnicy uroczystości był budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, w którym więziono i torturowano żołnierzy Armii Krajowej. Pod ścianą budynku złożono wiązanki kwiatów.
Uroczystości zakończyła wieczorem Msza św. i różaniec, odprawione w Kościele Kolegiackim p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Jasielska Fara) w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych
J.M.
Relacje z uroczystości:
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych W Jaśle 2021
Jasielskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021 r.
Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych – 1 marca 2021 r. Jasło złożyło hołd Żołnierzom Niezłomnym – film Wykaz Żołnierzy Wyklętych związanych z powiatem jasielskim
Foto: Starostwo Powiatowe w Jaśle