Jasło – Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Mija 37 lat od wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 roku oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania działaczy opozycyjnych. Ogółem w trakcie stanu wojennego internowano ok. 10 tysięcy działaczy „Solidarności”. W operacji przeprowadzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wzięło udział ponad 30 tys. funkcjonariuszy MSW, 70 tys. żołnierzy, a na ulicach miast znalazło się 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych. O godz. 6 Polskie Radio i Telewizja Polska nadały przemówienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który informację o stanie wojennym podał do publicznej wiadomości.
Historycy wciąż nie ustalili dokładnej liczby ofiar wydarzeń zapoczątkowanych 13 grudnia 1981 roku. Nie licząc osób, które zginęły w wyniku bezpośrednich akcji ZOMO i wojska, odcięcia telefonów czy zablokowania transportu, ocenia się, że ofiar stanu wojennego mogło być nawet kilkaset. Według Komisji Nadzwyczajnej do Zbadania Działalności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, spośród 122 niewyjaśnionych przypadków zgonów działaczy opozycyjnych, aż 88 miało bezpośredni związek z działalnością funkcjonariuszy MSW. Komisja ustaliła też ok. 100 nazwisk funkcjonariuszy MSW podejrzanych o popełnienie przestępstw, z których żaden nie został pociągnięty do odpowiedzialności. W latach 1981-1982 represje władz komunistycznych polegały również na utworzeniu obozów dla internowanych, w których przetrzymywano 9736 osób, nad którymi niejednokrotnie znęcano się psychicznie i fizycznie. Ponadto pamiętać musimy o tysiącach Polaków szykanowanych, prześladowanych, wyrzucanych z pracy, a także zmuszanych do emigracji – ostateczny rozmiar tej tragedii narodowej nigdy nie zostanie w pełni określony.

W Jaśle uroczystości rozpoczęły się konferencją w Zespole Szkół Budowlanych. Przybyłych powitał Starosta Jasielski Adam Pawluś, poczym uczniowie ZSB przedstawili program słowno – muzyczny, przypominając wydarzenia stanu wojennego.

Po występie młodzieży prelekcję „Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej” wygłosił Artur Brożyniak, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej O. Rzeszów.

 

Prelekcja Artura Brożyniaka.

 

Konferencję zakończył koncert pieśni o polskiej wolności w wykonaniu Pawła Piekarczyka.

Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć i pamiątek okresu stanu wojennego.

 

O godzinie 18:00 w Kościele p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle odbyła się Msza Święta w intencji Ofiar Stanu Wojennego. Mszę odprawili ks. Marek Jaworski i ks. Gerard Stanula. Kazanie wygłosił ks. Marek Jaworski.

Po zakończeniu mszy uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi, przeszli pod tablicę poświęconą bł. księdzu Jerzemu Popiełuszce. Pod tablicą, przy której wartę honorową zaciągnęli uczniowie klasy mundurowej Liceum w Kołaczycach, przedstawiciele parlamentarzystów, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego, przedstawiciele Solidarności, szkół i instytucji z terenu powiatu jasielskiego złożyły kwiaty. Przedstawiciel Starostwa Jasielskiego odczytał list okolicznościowy Starosty Adama Pawlusia, który z powodu wyjazdu służbowego nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

 

Starosta Jasielski – list okolicznościowy

 

list Wojewody

 

Na zakończenie wszyscy zebrani odśpiewali pieśń „Ojczyzno ma”.

 

Relacje o uroczystości na innych portalach:

 

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

 

Jasło : Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

 

37 Rocznica wprowadzenia stanu wojennego – relacja filmowa

JM.

 507

 

509

512

515

516

518

521

523

527

534

538

539

542

551

561

564

Foto: J.Nowak

Dodaj komentarz