Peregrynacja obrazu MB Robotników „Solidarności”.

2

Historia Obrazu Matki Bożej Robotników „Solidarności” i Pielgrzymki Ludzi Pracy.

Każdego roku w trzecią sobotę i niedzielę września, odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Po raz pierwszy zorganizowana została w 1983 r. przez ks. Jerzego Popiełuszkę (kapelana i obecnie patrona NSZZ „Solidarność”) dla robotników Huty Warszawa. Rok później, uczestnicy Pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej Mszy Świętej o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników.

W 1984 r. artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej wykonał obraz nazwany „Matką Boską Robotników Solidarności”. Obraz ten ma niezwykłą historię. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewo­dniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Wykonano go w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boska Solidarności. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności”, największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy w 1984 r. na Jasną Górę, jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga, na której umieszczone są znaki robotniczych zrywów m.in. Poznańskiego Czerwca ’56, czy Grudnia ’70 na Wybrzeżu,

W obawie przed represjami ze strony SB przewieziono go na Jasną Górę pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany, by potem towarzyszyć kolejnym Regionom Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Pielgrzymce Ludzi Pracy, pełniąc wcześniej rolę formacyjną poprzez peregrynację (wraz z miniaturą Krzyża nowohuckiego) po Regionie będącym jej aktualnym organizatorem.

„Matko, która nas znasz, z dziećmi Twymi bądź”. Pod tym hasłem w tym roku obraz będzie odbywał peregrynację po Regionie Podkarpacie NSZZ „Solidarność”.

W niedzielę 13 stycznia br. obraz MB Robotników Solidarności zostanie przekazany do kaplicy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, podczas mszy św. o godz. 10.30. Obraz będzie przebywał w kaplicy szpitalnej przez cały najbliższy tydzień.

J.M.

Dodaj komentarz