Obchody 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – Jasło.

Obchody zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona na płycie jasielskiego Rynku. Wzięli w niej udział mieszkańcy, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu organizacji politycznych i społecznych, reprezentanci jasielskich instytucji oraz placówek oświatowych.

Kazanie wygłosił Kanclerz Kurii Rzeszowskiej – ks. dr Marek Story. W kazaniu powiedział m.in.:

.

.…I dziś po raz kolejny jesteśmy wezwani, jesteśmy zaproszeni do obrony wartości, do obrony wartości chrześcijańskich, z których zrodziła się nasza kultura, których nigdy nie powinniśmy się także wstydzić. Powinniśmy pamiętać, że 10 Bożych Przykazań poprzez wieki stały na straży porządku i ładu. Porządku i ładu w rządzie, w gminie, ale także w rodzinie. Nie wolno nam o tym nigdy zapominać. W historii naszej Ojczyzny przeżywaliśmy wiele trudnych i bolesnych doświadczeń. Wielokrotnie na policzkach matek i dzieci pojawiały się łzy. Wielokrotnie doświadczaliśmy ingerencji obcych, wrogich sił, aby zburzyć nasz dom, aby zburzyć dom, któremu na imię Polska. Silna Polska nigdy nie była mile widziana ani na zachodzie, ani na wschodzie. Silna Polska nigdy nie była oczekiwana ani na zachodzie, ani na wschodzie. O tym też musimy pamiętać.

I dziś Maryja zaprasza nas do odpowiedzialności za wychowanie przyszłych pokoleń, pokoleń przyszłych Polaków. I za to jesteśmy wszyscy odpowiedzialni. Dziś 75 % ludzi młodych nie zna w całości naszego hymnu narodowego, 42 % ludzi młodych nie wie dlaczego w naszej fladze mamy barwy biało-czerwone. Ale nie możemy tylko narzekać na młodzież i na jej zachowanie, ale mamy naszą młodzież uczyć miłości i szacunku do naszej Ojczyzny. Bo w historii naszej Ojczyzny to właśnie młodzież wielokrotnie z bronią w ręku stawała w obronie swojej matki, matki Ojczyzny; w Powstaniu Wielkopolskim, Powstaniu Śląskim, pamiętamy o Orlętach Lwowskich, uczestnikach Powstania Warszawskiego. W 1841 r. do więzienia politycznego w cytadeli warszawskiej trafiło 200 młodych mężczyzn. Wśród nich 21-letni Karol Lewittoux, założyciel Związku Patriotycznego w Łukowie. I przez kilka dni ten młody człowiek otrzymał ponad 2000 uderzeń pałką. Był głodzony, nie dawano mu jeść, nie dawano mu spać. Po kilku tygodniach katowania przez carską policję, z obawy aby nie wydać nikogo, podpalił swoje łóżko, na którym spłonął żywcem. To jemu chociażby Cyprian Kamil Norwid poświęca jeden ze swoich wierszy. W 1920 r. po wejściu wojsk polskich do Żytomierza, w podziemiach więzienia znaleziono skatowane ciała młodych uczniów tamtejszego gimnazjum, Gimnazjum Polskiego. W Katedrze podczas pogrzebu uczestniczył sam marszałek Józef Piłsudski. Jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego w Polsce był 19-letni Piotr Majchrzak, który zginął w maju 1982 r., ponieważ w klapie dżinsowej kurtki nosił opornik, symbol sprzeciwu wobec stanu wojennego.

Warto podkreślić, że na przestrzeni wieków właśnie studenci pokazywali, że bronić Ojczyzny można także przez zdobywanie wykształcenia. Dlatego tak bardzo cenili sobie mądrość, oraz wiedzę. Najlepszym tego przykładem jest sam Adam Mickiewicz, o czy sam wielokrotnie pisał. Także i dziś jest wielu wspaniałych studentów. Studentów zdolnych, którzy także kierują się zasadami moralnymi, którzy manifestują swoją wiarę, przynależność także i do Kościoła, czego w sposób namacalny mogliśmy doświadczyć w czasie Światowych Dni Młodzieży. Ale i ci młodzi ludzie ciągle potrzebują ideałów. Ci młodzi ludzie ciągle potrzebują wartości, ale także pozytywnej inspiracji z zewnątrz. Dlatego jesteśmy zaproszeni, aby towarzyszyć rozwojowi młodego człowieka. Jesteśmy zaproszeni wszyscy: nauczyciele, przedstawiciele parlamentu, władz samorządowych, rodzice. Jest nam potrzebna odpowiedzialność za wychowanie tych ludzi, którzy w przyszłości będą budowali nasz „Piastowski Ród”. To od nas zależy, poprzez kształtowanie przyszłych pokoleń, jak będzie wyglądała nasza Ojczyzna za kilka lat….

.

Całe kazanie można wysłuchać tutaj:

.

Kazanie ks. dr Marka Story

.

Po uroczystej Mszy, przy akompaniamencie jasielskiej Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej pochód uczestników uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi udał się przemierzając ulice miasta pod tablicę, upamiętniającą 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przy ul. Kołłątaja, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Następnie pochód przeszedł do Parku Miejskiego, gdzie okolicznościowe przemówienie burmistrza Jasła, Ryszarda Pabiana odczytała wiceburmistrz Elwira Musiałowicz – Czech.

Uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Jaśle oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle pod batutą Moniki Twarduś.

J.M.

Więcej o obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zobacz:

.

Jasielskie uroczystości rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

.

Jasielskie Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

.

Fotogaleria

.

Witaj maj, trzeci maj…

.

Fotorelacja

.

Jasielskie Obchody 226 Rocznicy 3 Maja w Jaśle – relacja filmowa

.

226 Rocznica Konstytucji 3 Maja – relacja filmowa

.

Radosne świętowanie w Jaśle

.

 

Dodaj komentarz