Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w 2024 roku w Jaśle.
11 listopada jest dniem, w którym wspominamy bohaterów polskiej historii, którzy przez lata niewoli nie zrezygnowali z marzeń o wolnym, suwerennym państwie. Mimo represji, brutalnie tłumionych powstań, polityki rusyfikacji i germanizacji, Naród Polski nigdy nie poddał się w walce o własną tożsamość. To dzięki ich niezłomności, odwadze oraz wspólnemu wysiłkowi, zarówno na polach bitew, jak i poprzez codzienną, wytrwałą pracę – Polska mogła powrócić na mapę Europy.
To święto przypomina nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Jest darem, ale i zadaniem, które wymaga stałego zaangażowania. Dziś, w obliczu globalnych zagrożeń i kryzysów, musimy pozostać zjednoczeni, wierni wartościom, które definiują nas jako naród: miłości do Ojczyzny, poczuciu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia oraz gotowości do obrony naszej suwerenności, nie tylko w sferze militarnej, ale także gospodarczej i kulturowej.
W poniedziałek, 11 listopada 2024 r. odbyły się w Jaśle uroczystości z okazji 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz poległych za Ojczyznę, w kościele o.o. Franciszkanów. Liturgii przewodniczył ks. dr hab. Piotr Steczkowski – Wikariusz Generalny Diecezji Rzeszowskiej oraz Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, w asyście dziekana jasielskiego ks. Zbigniewa Irzyka i księży proboszczów miejscowych parafii. Homilię wygłosił o. gwardian Łukasz Pazgan. W homilii powiedział:
Niepodległość, to przede wszystkim dar. Myślę, że dla każdej ojczyzny i narodu. Niepodległość to najwspanialszy dar. Niepodległość to po prostu wolność. Największy dar Boga jaki został złożony dla człowieka. Historia uczy, że niepodległość można stracić, a historia lubi się powtarzać. Czy nie wchodzimy teraz w erę dobrobytu konformizmu, w erę tak zwanej złotej epoki Polski, kiedy to Polak wiedział lepiej od Boga, co jest dla niego lepsze? Warto się zastanowić, czy nie ma podobieństw do tych czasów, kiedy był dobrobyt w naszej ojczyźnie, a skończyło się utratą niepodległości, czy nie wybieramy kłótni, sporów, czy nie wybieramy waśni, tego co nas różni, zamiast tego co nas jednoczy?
W uroczystej Mszy św. wzięli licznie udział: poczty sztandarowe miasta Jasła, służb mundurowych, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz organizacji pozarządowych, władze samorządowe powiatu jasielskiego i miasta Jasła, harcerze, młodzież ze szkół o profilach mundurowych w Trzcinicy i Kołaczycach, organizacji społecznych, placówek kultury i oświaty, oraz wielu mieszkańców Jasła i okolic. Oprawę muzyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osobnicy (gmina Jasło), pod kierownictwem kapelmistrza Jana Zygmunta.
Po zakończeniu mszy świętej uformował się pochód, który przeszedł ulicami 3-go Maja, Kołłątaja, Czackiego i Mickiewicza do Parku Miejskiego, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza miały miejsce oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W trakcie przemarszu parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, złożyli kwiaty pod tablicą przy ul. Kołłątaja, upamiętniającą wymarsz jasielskiego oddziału Związku Strzeleckiego w 1914 r. oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, umieszczoną na ścianie Kościoła św. Stanisława.
Po dotarciu do Parku Miejskiego, złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wartę honorową przy Grobie pełnili harcerze z Komendy Hufca ZHP w Jaśle im. Rodziny Madejewskich oraz strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2094 im. ppłk Stanisława Soczka w Kołaczycach. Przy akompaniamencie Orkiestry Dętej uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy. Odczytany został również apel pamięci.
Kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kierownicy i szefowie instytucji publicznych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz delegacje placówek oświatowych.
Okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś.
11 listopada 1918 roku, po 123 latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy i świata jako suwerenne państwo. 106 lat temu spełniło się marzenie wszystkich Polaków. Polacy w końcu odzyskali swój dom, odzyskali Orła Białego i biało-czerwoną flagę. Mimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych, represjach, polityce rusyfikacji, germanizacji oraz wywoływanym konfliktom wewnętrznym, których efekty odczuwamy do dzisiaj, Polacy potrafili uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, aby przekazać ją kolejnym pokoleniom. Walczyli i umierali ze słowami: Polska będzie wolna! W tym szczególnym dla nas dniu nie sposób nie pokusić się o kilka słów refleksji. Mamy wolną Polskę – kraj, w którym każdy obywatel może wyrazić swój patriotyzm w różny sposób. Jednak zróbmy wszystko, aby ten dzień stał się prawdziwym świętem narodowym, nie tylko kolejnym dniem wolnym od pracy. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się uczuć do naszej Ojczyzny. Uczmy tego nasze dzieci. Niech biało-czerwone flagi zawisną na państwa domach jako wyraz dumy narodowej.
Przytoczył słowa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który tak mówił o naszej Ojczyźnie: „jest naszą drugą rodziną. Jest to kraj naszych ojców i przodków. Ten wspólny dorobek materialny i duchowy musimy cenić jako dziedzictwo rodzinne, bo to są nasze miasta, nasze szkoły, nasze szpitale. To nasz dom. Ale ważniejszy niż dom i jego urządzenie jest człowiek, który w nim mieszka. Na nic najpiękniejszy dom jeśli ten, który w nim mieszka, niewiele jest wart. Dlatego Ojczyzna to przede wszystkim ludzie, którzy w tym samym kraju żyją i działają. Honor i wielkość Ojczyzny od ludzi zależy.”
– Pamiętajmy, że w 1918 roku nie otrzymaliśmy niepodległości za darmo. Nasza suwerenność nie została nam dana raz na zawsze i nie utrzyma się sama jak pisał Wielki Polak Święty Jan Paweł II „wolności nie zdobywa się na zawsze. Polska w całej tej tysiącletniej historii musiała doświadczyć tyle upodleń i upokorzeń. Musiała, abyśmy dziś byli mądrzejsi o doświadczenia tego tragicznego w skutkach narodu bilansu. Tylko mądre decyzje związane z naszą słowiańską cechą sprawią, że Polacy zapragną strzec i nikomu nie pozwolą, aby Polska na nowo zniknęła z mapy świata”. Pamiętajmy o tych słowach, wspominając nie tylko bohaterów tamtych wydarzeń, ale także zastanawiając się nad tym dokąd zmierza nasza Ojczyzna i jakimi Polakami jesteśmy. To bardzo ważne, aby w nas samych i młodych ludziach kształtować szacunek dla historii, przywiązanie do symboli narodowych, a przede wszystkim poczucie dumy bycia Polakami. Współczesny patriotyzm, jak głosił Jan Paweł II, oznacza umiłowanie tego co ojczyste – umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego miłowania staje się każde zagrożenie tego dobra jakim jest Ojczyzna. Nasze dzieje uczą, że Polacy zawsze byli zdolni do wielkich ofiar, do zachowania tego dobra albo też dla jego odzyskania.
Starosta zaznaczył, że – dzisiejsza sytuacja na świecie „nie zmusza nas do chwytania za broń i wyruszania na front”.
– Jesteśmy jednak atakowani zewnętrzną propagandą. Marksistowska ideologia walki klas została zastąpiona ideologią walki płci, ideologią gender. Dzisiaj widzimy, że na pierwszym miejscu w naszym kraju to problem aborcji, a tyle spraw jest do rozwiązania. Ale jest nadzieja na normalność. Możemy to zobaczyć na przykładzie Stanów Zjednoczonych i z tego brać dobry przykład.
Zwrócił się również do licznie zgromadzonej młodzieży: – Cieszę się, że wśród nas jest tak wielu uczniów. Niech ta uroczystość będzie dla Was żywą lekcją historii. Zapamiętajcie, że to właśnie dzięki bohaterstwu naszych przodków mamy dziś wolny kraj i możemy szczycić się symbolami narodowymi. Nie zapominajcie, że w perspektywie przyszłości, którą przed Polską widzieli Ojcowie naszej Niepodległości mieściło się również Wasze pokolenie – pokolenie ludzi młodych. I ta świadomość niech będzie również dla Was wszystkich zobowiązaniem, bo jak apelował do młodzieży Jan Paweł II „przyszłość Polski zależy od Was i musi od Was zależeć”.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych „To moja wolność”, w wykonaniu solistów Jasielskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.
J.M.
Więcej relacji z uroczystości:
Jaślanie świętują 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Jasło uczciło 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
11 listopada 2024 roku w Jaśle – Obchody Narodowego Dnia Niepodległości
11 listopada w Jaśle. „106 lat temu spełniło się marzenie wszystkich Polaków”
Jasło uczciło 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości w Jaśle. Zobacz zdjęcia z obchodów [GALERIA]
Jasło. Obchody Święta Niepodległości w 2024 roku w Jaśle.
Foto: J.Nowak