Dzień Solidarności i Wolności 2024 w Jaśle.

W sobotę, 31 sierpnia br., w kolejną – 44 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, odbyły się w Jaśle tak jak w poprzednich latach obchody Dnia Solidarności i Wolności.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny, śp. ks. Stanisława Kołtaka oraz zmarłego w tym roku śp. ks. dr Stanisława Marczaka – jasielskich kapelanów „Solidarności”, której przewodniczył ks. dr hab. Piotr Steczkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Homilię okolicznościową wygłosił o. Artur Zajchowski z parafii pw. Św. Antoniego w Jaśle, który był w Jaśle uczniem ks. dr Stanisława Marczaka.

W koncelebrze uczestniczyli: ks. Zbigniew Irzyk – dziekan dekanatu Jasło-Wschód, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle, ks. Dariusz Weryński – proboszcz parafii p.w. Św. Stanisława BM w Jaśle, ks. Gerard Stanula i ks. Krzysztof Knapik.

W uroczystej Mszy Świętej uczestniczyły również liczne poczty sztandarowe „Solidarności”, Grupy „Gamrat” i Polskiej Spółki Gazowniczej, szkół ponadpodstawowych, oraz reprezentacja Jednostki Strzeleckiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

 

W homilii o. Artur Zajchowski mówił:

W 1980 roku robotnicy ,,podjęli walkę o godne życie, o prawo do wolnego słowa. W tamtej mrocznej rzeczywistości zniewolenia i zakłamania ,,Solidarność’’ stała się ogromnym ruchem milionów Polaków. Obudziła w narodzie nadzieję na zmiany. Na fali entuzjazmu w 1980 roku do szkół, szpitali i urzędów zaczęły wracać krzyże. Korespondenci zagraniczni wówczas nie mogli zrozumieć przywiązania polskich robotników do wiary…

,,Solidarność’’ od samego początku miała wsparcie wielu duszpasterzy na terenie całej Polski. ,,Między innymi w Warszawie w kościele Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, Gdańsku w kościele Św. Brygidy, Stalowej Woli w kościele Matki Bożej Królowej Polski, a także tutaj w kościele Św. Stanisława BM, gdzie ofiarną pomoc nieśli ks. Stanisław Kołtak i ks. Stanisław Marczak’’.

Kaznodzieja powiedział, że ,,moralna misja ,,Solidarności’’ trwa, a ks. Stanisław Marczak i ks. Stanisław Kołtak pomagają jej już w inny sposób, ale nie mniej skuteczny. Walka o to, jaka będzie Polska wcale się nie skończyła. Potrzeba walki o katechezę, zakaz gender w szkołach i obronę życia. ,,Solidarność’’ ma obowiązki wobec państwa i narodu. Jest to związek chrześcijański, ma więc troszczyć się o konkretnego człowieka, jak też i o wspólnotę’’

 

Po nabożeństwie, uczestnicy obchodów w otoczeniu pocztów sztandarowych zebrali się na placu przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, gdzie delegacje złożyły kwiaty i znicze, będące symbolem pamięci za tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny.

 

– Ks. Stanisław Kołtak prosił mnie, żeby takie uroczystości odbywały się tu, w „małym kościółku”. To jest jego wola, którą dzisiaj, po raz kolejny wypełniliśmy. – powiedział Starosta Jasielski.

W swoim przemówieniu nawiązał do genezy zrodzonej na fali strajków „Solidarności”, będącej wyrazem wspólnej determinacji społeczeństwa polskiego, by odzyskać kontrolę nad swoim losem i wrócić do rodziny państw demokratycznych, od których Polaków przez lata oddzielała żelazna kurtyna oraz o jej wpływie na przemiany zachodzące w innych krajach Europy.  Zwrócił także uwagę na postawę strajkujących: ich wytrwałość, niezłomność i wolę walki o lepsze jutro.

Starosta Jasielski podzielił się ze zgromadzonymi swoimi doświadczeniami z czasów działalności w „Solidarności”. Przybliżył również historię powstania tablicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, której wykonanie w warunkach konspiracyjnych nie było łatwe i wymagało sporej odwagi.

Swoje przemówienie zakończył apelem, odwołując się jednocześnie do słów Jana Pawła II wygłoszonych 5 czerwca 1999 roku w Sopocie:

- „Solidarność” otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym, zburzyła Mur Berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci!”

 

Głos zabrał również Jerzy Nowak – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle”, który w kilku słowach przybliżył postać ks. dr Stanisława Marczaka i wspomnienia związane z jego działalnością.

 

Uroczyste obchody zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Ojczyzno ma”.

 

Inne relacje z uroczystości:

 

Prawo do życia i nauczania katechezy. Dzień Solidarności i Wolności w Jaśle

 

Obchody Dnia Solidarności i Wolności A.D. 2024

 

Mieszkańcy powiatu jasielskiego uczcili Dzień Solidarności i Wolności

 

Mieszkańcy powiatu jasielskiego uczcili Dzień Solidarności i Wolności

 

Mieszkańcy powiatu jasielskiego uczcili Dzień Solidarności i Wolności

 

Mieszkańcy powiatu jasielskiego uczcili Dzień Solidarności i Wolności

 

17840

 

 

59898

 

06368

 

05559

 

04985

 

24189

 

02600

 

51398

 

33683

 

42900

 

45296

 

34861

 

07594

 

38686

 

07442

 

20913

 

40014

 

34334

 

55767

 

10442

 

50769

 

17765

 

03564

 

39942

 

Foto: J.Nowak

 

 

Dodaj komentarz