Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Jaśle.

31 sierpnia 1980 roku w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisane zostało porozumienie między Komisją Rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, reprezentującym ponad 700 zakładów z całej Polski. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury; przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.

Uroczystość podpisania porozumienia transmitowała TVP. Porozumienie, które podpisali przewodniczący MKS Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski, w konsekwencji doprowadziło do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Porozumienie stało się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 tys. osób. Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln.

Dzisiaj w Polsce przypada Dzień Solidarności i Wolności. To polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych.

 

31 sierpnia, na placu przy kościele p.w. Św. Stanisława BM w Jaśle odbyły się uroczystości związane z 43 rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Były one połączone z 25 rocznicą śmierci kapelana jasielskiej „Solidarności” ks. Stanisława Kołtaka.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą przy grobach śp. ks. Stanisława Kołtaka i zmarłych działaczy „Solidarności” na Cmentarzu Komunalnym w Jaśle przy ul. Mickiewicza.

O godz. 18.00 w kościele p.w. Św. Stanisława BM odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji śp. ks. Stanisława Kołtaka i zmarłych członków jasielskiej NSZZ ,,Solidarność”. Eucharystii przewodniczył ks. dr hab. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, a homilię okolicznościową wygłosił ks. dr Stanisław Marczak, były kapelan jasielskiej ,,Solidarności’’.

We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe „Solidarności” i szkół ponadpodstawowych oraz reprezentacja klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

Po zakończeniu Mszy św., zebrani udali się na plac przed kościołem, pod tablicę upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy i kapelana ,,Solidarności’’. Tam delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Starosta Adam Pawluś przypomniał historię powstania tablicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, której pomysłodawcą był Ryszard Maciejowski, jeden z członków „Solidarności”. Zaproponował, aby uczcić ks. Jerzego Popiełuszkę i ks. Dziekan nie miał wątpliwości, że należy tak postąpić. Jednak wykonanie tablicy w warunkach konspiracyjnych nie było łatwe i wymagało sporej odwagi. Po kilkunastu miesiącach udało się to zrealizować. Znaleźliśmy ludzi, którzy mieli odwagę wykonać tą tablicę, z tym odlewem i dopiero kilka lat temu dowiedzieliśmy się kto był autorem tego dzieła.

Warto przypomnieć, że jej autorem był absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Marian Gołogórski, a na ścianie kościoła została zamontowana 10 maja 1987 r. Jak wspomina Adam Pawluś - w wydarzeniu tym uczestniczyły tłumy ludzi. Na pewno było więcej niż 10 tysięcy ludzi. Miał przyjechać Wałęsa i ks. Jankowski, ale SB zaszantażowało ks. Kołtaka, że nie gwarantują bezpieczeństwa. Sugerowali, że Wałęsa i ks. Jankowski mogą zginąć, dlatego ks. Kołtak wysłał telegram, żeby Wałęsa nie przyjeżdżał do Jasła.

„Mały kościółek” w Jaśle, jak zauważył ks. dr Stanisław Marczak, zawsze był oazą wolności. To w nim śpiewano patriotyczne pieśni i w środowisku związanych z nich ludzi kwitła wolna, niepodległa myśl i kultura. (…) był oazą wolności, bo tu mogliśmy śpiewać „Boże coś Polskę”, a po nabożeństwie za Ojczyznę szliśmy na „kołtakówkę” i tam był napis SOLIDARNOŚĆ, sprzedaż książek drugiego obiegu, występy artystów, profesorów i opozycjonistów. To trwało przez wiele, wiele lat…

- Ks. Stanisław Kołtak prosił mnie, żeby takie uroczystości odbywały się tu, w „małym kościółku”. To jest jego przesłanie, które dzisiaj wypełniliśmy. To był naprawdę odważny człowiek, niezłomny kapłan. Czy gdyby nie on, byłaby ta tablica ks. Jerzego Popiełuszki? Byliśmy razem na jego pogrzebie. To nasz poczet sztandarowy stał wtedy przy trumnie ks. Jerzego.

Swoimi wspomnieniami ze stanu wojennego podzieliła się również Senator RP Alicja Zając.

Na zakończenie uroczystości zebrani wspólnie odśpiewali pieśń wolności ,,Ojczyzno ma”.

 

Inne relacje z uroczystości:

 

Dzień Solidarności i Wolności w Jaśle

 

Dzień Solidarności i Wolności. Jasielska „Solidarność” pamięta o swoim zmarłym kapelanie

 

Dzień Solidarności i Wolności. Jasielska „Solidarność” pamięta o swoim zmarłym kapelanie

 

Dzień Solidarności i Wolności. Jasielska „Solidarność” pamięta o swoim zmarłym kapelanie

 

Obchody Dnia Solidarności i Wolności w Jaśle

 

0420

 

0423

 

0426

 

0441

 

0449

 

0454

 

0459

 

0463

 

0475

 

0477

 

0486

 

0487

 

0495

 

0516

Foto: J.Nowak

 

 

Dodaj komentarz