Wspomnienie o Leszku Jamro.

Szesnastoletni Leszek Jamro z Nadola (gm. Dukla, powiat krośnieński) w pierwszych dniach stanu wojennego założył on tajną organizację młodzieżową o nazwie „Powstańcy”. Należało do niej dziewięciu uczniów w wieku 12-16 lat. Efektem ich działalności było wykonanie jednego napisu: „Zima była wasza, wiosna będzie nasza” – na chodniku cmentarza wojennego w Dukli w marcu 1982 r.

Chłopcy znaleźli się na celowniku Grupy Operacyjnej Wojska Ochrony Pogranicza w Sanoku, która ustaliła skład organizacji, jej cele i przejawy aktywności.

Informacje uzyskane przez WOP zostały przekazane SB z KW MO w Krośnie, która potraktowała sprawę bardzo poważnie. Przeprowadzone zostały rozmowy ostrzegawcze z rodzicami uczniów – członków tajnej organizacji, w których brali udział wizytatorzy z kuratorium oświaty i funkcjonariusze SB z Krosna. Zorganizowano specjalne spotkanie z miejscowymi nauczycielami. Sam Leszek Jamro, jako szef podziemnej grupy, był przesłuchiwany w Dukli w obecności swojej mamy. Niedługo po ostatnim przesłuchaniu wyszedł z domu. Po dwóch dniach jego ciało zostało znalezione w zagajniku około kilometra od miejsca zamieszkania. Za datę zgonu przyjęto 20 maja 1982 r. Uznano, że chłopiec popełnił samobójstwo. Z pewnością śmierć ucznia miała związek ze stanem wojennym, jego działalnością „antypaństwową”, zastraszeniem i presją, której został poddany. Presja ta była zupełnie niewspółmierna do czynu, jaki popełnił.

20 maja 2022 r. w 40-tą rocznicę tego tragicznego wydarzenia, z inicjatywy Stowarzyszenia sprawowana była w kościele o. Bernardynów w Dukli Msza św. o radość wieczną dla duszy Leszka.

Po Mszy św. grupa członków Stowarzyszenia wraz z rodzicami i krewnymi Leszka Jamro modliła się przy jego grobie.

………..CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !

 

DROGA KRZYŻOWA ZA OJCZYZNĘ.

.

Na zebraniu 31 marca 2022 r. członkowie Stowarzyszenia podjęli zobowiązanie, aby każdego roku w dniu urodzin Karola Wojtyły modlić się w intencji Ojczyzny. Ma nią być odprawienie DROGI KRZYŻOWEJ nawiązującej do nauczania św. Jana Pawła II.

Tegoroczną Drogę Krzyżową odprawiono na Puszczy św. Jana z Dukli w intencji rodzin. Przed rozpoczęciem Drogi Krzyżowej odmówiona została modlitwa św. Jana Pawła II za Ojczyznę i przytoczone zostały krótkie fragmenty z trzech pielgrzymek Papieża Jana Pawła II do Ojczyzny.

.

Słusznie mówi się, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego. Jest podstawową ludzką wspólnotą. Od tego jaka jest rodzina, zależy naród. (Nowy Targ 1979 r.)

 

Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność, czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na  dalsze zniszczenie? ( Kielce 1991 r. )

 

Tak bardzo bym chciał, abyście wszyscy mieli w naszych domach atmosferę prawdziwej miłości… Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza będzie ku Chrystusowi, który was miłuje i który pomaga przetrwać każdą trudność. ( Łowicz 1999 r. )

 

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w kościele  na Puszczy św. Jana z Dukli odmówiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

P089

 

P091

 

P093

 

P095

 

P096

 

P099

 

P100

 

P103

 

P104

 

P109

 

Foto: J.Nowak

 

Dodaj komentarz