Upamiętnienie w Jaśle 82 rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Zbrodnię katyńską trzeba rozważać jako konsekwencję ciągu wydarzeń, zapoczątkowanych paktem Ribentropp-Mołotow i agresją ZSRR 17 września 1939 roku. Spośród wziętych do niewoli polskich jeńców wydzielono oficerów, po przeprowadzonych z nimi rozmowach, Sowieci zorientowali się, że nie zrezygnują oni z walki o wolną Polskę. Miejscem kaźni jeńców osadzonych w obozie w Kozielsku stał się las katyński koło Smoleńska. Ofiary ginęły od strzału w tył głowy. Jeńców z obozu w Starobielsku mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego. Ich ciała spoczęły w masowych grobach w rejonie wsi Piatichatki. Więźniów z Ostaszkowa przewożono do siedziby zarządu NKWD obwodu kalinińskiego, obecnie miasta Twer.

Od początku ujawnienia zbrodni katyńskiej sowieci zakłamywali jej własne autorstwo, przypisując je Niemcom. O konieczności zachowania w tajemnicy właściwego przebiegu mordu mówi np. notatka szefa KGB z lat 50 ubiegłego wieku do Nikity Chruszczowa, dotycząca akt związanych z zamordowanymi Polakami.

Jakakolwiek nieprzewidziana niedyskrecja może doprowadzić do zdekonspirowania przeprowadzonej operacji, ze wszystkimi niepożądanymi dla naszego kraju następstwami, tym bardziej że w stosunku do rozstrzelanych w lesie katyńskim istnieje oficjalna wersja potwierdzona przeprowadzonym z inicjatywy radzieckich organów władzy śledztwem.

W zbrodni katyńskiej wiosną 1940 roku zamordowanych zostało co najmniej 21 768 polskich obywateli.

Każdego roku, w kwietniu, w wielu polskich miastach obchodzone są kolejne rocznice Zbrodni Katyńskiej jak i Katastrofy Smoleńskiej.

Tegoroczne, jasielskie obchody 82 rocznicy zbrodni dokonanej na Polakach przez sowieckich katów i 12 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej tradycyjnie zgromadziły uczestników pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”.

Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego, odczytano apel pamięci ofiar sowieckiego terroru. Wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś odczytał również nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, gdzie zginął senator RP Stanisław Zając. Modlitwę w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej odmówił ks. kanonik Zbigniew Irzyk – dziekan dekanatu Jasło-Wschód, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. Członkowie delegacji jednostek samorządu terytorialnego, instytucji publicznych, szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu jasielskiego, organizacji pozarządowych oraz parlamentarzyści lub ich reprezentanci złożyli pod pomnikiem kwiaty oraz zapalili znicze. Wartę honorową przy pomniku wystawili uczniowie klas mundurowych z Jednostki Strzeleckiej 2094 w Kołaczycach.

Okoliczne przemówienie wygłosił starosta jasielski Adam Pawluś.

W przemówieniu powiedział:

Zbrodnia katyńska, którą uznaje się za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną na sercach wielu Polaków. Dzisiaj Katyń jest nie tylko miejscem straszliwych zbrodni, lecz również miejscem – symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracamy szacunek polskim oficerom.

Wiemy już, że podczas trwającej inwazji Rosji na Ukrainę, wojska rosyjskie stosują podobne praktyki jak podczas II wojny światowej. Na wyzwolonych terytoriach obwodu kijowskiego znajdują się bardzo ważne dowody okrutnych zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan. Zdjęcia, które możemy oglądać w mediach, pochodzące z przedmieść Kijowa, pokazują pełne okrucieństwo, z jakim wojska Putina postępują na Ukrainie. Zwłoki leżą tam na ulicach, podwórkach, niektóre z rękami związanym na plecami. Widzimy też na wpół pochowane kobiety, które prawdopodobnie zostały zgwałcone a następnie zastrzelone. To tylko część z makabrycznych scen, które rozgrywają się na Ukrainie. Zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki ciał na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami, przypominają okrutne zbrodnie popełnione przez sowietów na narodzie polskim.

.

Przemówienia Starosty Adama Pawlusia

.

W niedzielę o godz. 8:30 na cmentarzu komunalnym przy ul. Mickiewicza w Jaśle odbyła się modlitwa przy grobie Stanisława Zająca, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, przyjaciele, rodzina oraz znajomi Śp. Stanisława Zająca.

Proboszcz Zbigniew Irzyk dziekan dekanatu Jasło-Wschód odmówił wraz ze zgromadzonymi na cmentarzu osobami Koronkę do Miłosierdzia Bożego w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Modlono się również o pokój i prawdę.

Po wspólnej modlitwie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Na grobie śp. Senatora Stanisława Zająca złożone zostały również wiązanki kwiatów od prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Tego dnia o godz. 18:00 w Jasielskiej Farze odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Mszę sprawował ks. Wojciech Niemiec.

J.M.

Recenzje z uroczystości:

 

W Jaśle uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy

 

Uroczyste obchody 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Jaśle – fotorelacja

 

Hołd dla ofiar zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej

 

Jasielskie obchody 82. rocznicy zbrodni katyńskiej – fotorelacja

 

Na płycie grobu śp. Stanisława Zająca zapłonęły znicze

 

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Jaśle – fotorelacja

 

W Jaśle uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej

 

12. rocznica tragicznej śmierci Stanisława Zająca

 

Uroczystości Smoleńskie w Jaśle – relacja filmowa

 

Przy grobie senatora Stanisława Zająca

 

Modlitwa przy grobie śp. senatora Stanisława Zająca – fotorelacja

 

Jasielskie obchody 12. rocznicy tragedii Smoleńskiej

 

Apel Pamięci przy Golgocie Wschodu -relacja filmowa

 

30810

 

30812

 

30813

 

30816

 

30819

 

30833

 

30849

 

Foto: J.Nowak

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz