Jasło – 100 Rocznica Odzyskania Niepodległości .

Mieszkańcy Jasła 11 listopada świętowali 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się Eucharystią w intencji Ojczyzny sprawowana w kościele franciszkanów.Przewodniczył jej i homilię wygłosił o. Paweł Sroka – kustosz Sanktuarium św. Antoniego, a wraz z nim koncelebrowali ks. Dziekan Zbigniew Irzyk i ks. Jan Reczek – proboszcz parafii św. Faustyny. We Mszy Świętej wzięły udział władze państwowe oraz władze samorządowe z burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem i starostą Adamem Pawlusiem. W uroczystościach licznie uczestniczyły poczty sztandarowe oraz służby mundurowe.

Homilia o. Pawła Sroki.

 

Po mszy świętej wszyscy uczestnicy obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na czele z pocztami sztandarowymi, delegacjami urzędów i instytucji, służb mundurowych oraz placówek oświatowych udali się ulicami miasta do Parku Miejskiego. Podczas uroczystego pochodu złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą wymarsz jasielskiego Oddziału Związku Strzeleckiego 21 sierpnia 1914 r. oraz pod tablicą upamiętniającą postać marszałka Józefa Piłsudskiego a zarazem 70. Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wmurowaną w fasadę kościoła Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Pochód odbył się przy akompaniamencie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej w Jaśle.

Przy grobie Nieznanego Żołnierza odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, po czym odbył się apel pamięci i złożenie kwiatów przez liczne delegacje szkół, zakładów pracy i służb mundurowych powiatu jasielskiego. Wartę honorową przed Grobem Nieznanego Żołnierza pełnili strzelcy z Trzcinicy oraz harcerze. Przemówienie przy grobie Nieznanego Żołnierza wygłosił Starosta Jasielski Adam Pawluś.

Przemówienie Starosty Adama Pawlusia przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Następnie zebrani w towarzystwie Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej udali się na Rynek, gdzie głos zabrał Ryszard Pabian, burmistrza Jasła, przypominając genezę postania „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wśród symboli narodowych każdego państwa obok godła i flagi znajdujemy również hymn. Jednak tylko polski „Mazurek Dąbrowskiego” może poszczycić się swoim własnym muzeum znajdującym się w Będominie na Kaszubach w dworku, w którym urodził się Józef Wybicki, autor żołnierskiej piosenki, która stała się hymnem narodowym. Czasy, w których on powstawał były bardzo trudne. Wówczas, bowiem Polska straciła niepodległość i zniknęła z mapy Europy. W tamtych czasach uważano, że naród, który nie ma państwa przestaje być narodem. Temu zaprzeczył sam Wybicki w tej pieśni pisząc „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. – mówił.

Punktualnie o godz. 12:00 zebrani wspólnie odśpiewali Hymn Polski.

 

Wieczorem o godz. 17:00 w sali widowiskowej JDK młodzież z zespołów artystycznych JDK zaprezentowała widowisko słowno – muzyczne „Ojczyzna – serce nasze własne”.

 

Relacje:

 

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

 

Jaślanie uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Tysiące mieszkańców Jasła wzięło udział w obchodach 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

Jasielskie obchody Narodowego Święta Niepodległości
 
Święto Odzyskania Niepodległości.

 

Jaślanie w stulecie Niepodległej

 

Stulecie Niepodległości w Jaśle – fotogaleria

 

Piramida T.S. Sokół Jasło

 

 JM.

Dodaj komentarz