Uroczystość upamiętnienia 85 rocznicy bohaterskiej śmierci strzelca Kazimierza Mazurczaka.
6 września w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Trzcinicy miały miejsce uroczyste obchody 85. rocznicy bohaterskiej śmierci strzelca Kazimierza Mazurczaka – dzielnego obrońcy z września 1939 roku.
Żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza Kazimierz Mazurczak poległ 8 września 1939 r. broniąc samotnie mostu na rzece Ropie w Trzcinicy. 24-letni strzelec samodzielnie zatrzymał na trzy godziny natarcie Niemców, prowadzony przez przysiółek Topoliny w Trzcinicy. Za ten czyn został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego imię nosi most na rzece Ropie.
Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandarów i wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie pani dyrektor Renata Lechowska powitała zebranych i wygłosiła kilka refleksji na temat potrzeby pielęgnowania pamięci o minionych wydarzeniach i ludziach.
Później uczniowie z klas IV-VIII zaprezentowali program artystyczny przybliżający sylwetkę Kazimierza Mazurczaka, ostatnie godziny życia bohatera samotnie broniącego Niemcom dostępu do Jasła oraz wartości, jakimi kierował się w swoim postępowaniu ten niespełna dwudziestoczteroletni patriota. W wystąpieniu młodzi artyści podkreślili także potrzebę i konieczność pielęgnowania pamięci o ludziach takich jak Kazimierz Mazurczak, powtarzając za Zbigniewem Herbertem słowa: „Nie dajmy zginąć poległym…”.
Po apelu delegacje udały się na pobliski cmentarz, gdzie na grobie dzielnego żołnierza złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście z rodzinnych stron Kazimierza Mazurczaka: Burmistrz Siedliszcza pan Hieronim Zonik, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Wiesław Prażnowski i Wiceprzewodnicząca Rady pani Diana Czernik oraz przedstawiciele naszych władz samorządowych, gminnych i lokalnych na czele z księdzem proboszczem Andrzejem Turoniem, Wicestarostą Powiatu Jasielskiego panem Tadeuszem Gorgoszem, Wójtem Gminy Jasło panem Wojciechem Piękosiem oraz Prezesem Stowarzyszenia „Solidarni” w Jaśle panem Kazimierzem Rozenbeigerem.