105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, to jedno z najważniejszych wydarzeń na mapie historii Polski oraz najważniejsze święto dla każdego polskiego patrioty. Dar niepodległości otrzymaliśmy od tych, którzy przez dekady walczyli o wolną i suwerenną ojczyznę, broniąc polskiej mowy, zwyczajów i tradycji – walcząc o polskość. Ich bezpośrednia walka zakończyła się, jednak pozostał nam ich testament, przekazujący wartość niepodległej ojczyzny jako wspólnego obowiązku.

.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą sprawowaną przez proboszczów jasielskich parafii w intencji Ojczyzny oraz poległych za Ojczyznę w kościele o.o. Franciszkanów w Jaśle. Homilię wygłosił Ojciec Zajchowski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości wraz z pocztami sztandarowymi, jednostkami strzeleckimi, harcerzami, przedstawicielami parlamentu i samorządowców, służb mundurowych, organizacji społecznych, placówek kulturalnych i oświatowych przemaszerowali ulicami Jasła w kierunku Parku Miejskiego.

W trakcie przemarszu Parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, złożyli kwiaty pod tablicą przy ul. Kołłątaja, która upamiętnia wymarsz jasielskiego oddziału Związku Strzeleckiego w 1914 roku oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, znajdującą się na ścianie Kościoła św. Stanisława.

W parku odśpiewano hymn narodowy oraz odczytano apel pamięci, po którym parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kierownicy i dyrektorzy instytucji publicznych oraz delegacje placówek oświatowych złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wartę honorową przy Grobie pełnili „Strzelcy” z jednostki strzeleckiej z Trzcinicy oraz harcerze Komendy Hufca ZHP w Jaśle.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu Apelu Pamięci okolicznościowe przemówienie wygłosił Adam Pawluś, starosta jasielski, który podkreślał, że niepodległość i wolność nie są nam dane raz na zawsze.

.

- Odzyskanie Niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. Było ukoronowaniem całego szeregu różnorodnych działań polskich patriotów, którzy pomimo trwającej ponad sto lat niewoli, krwawo tłumionych powstań narodowych, represji politycznych, zsyłek na Sybir, nasilającej się polityki rusyfikacji i germanizacji nie porzucili marzeń o odzyskaniu niepodległości – powiedział starosta. – 25 października 1795 r. po trzecim rozbiorze, niektórym wydawało się, że Polska już na zawsze znika z map Europy. Szybko okazało się, że trzeci rozbiór to koniec istnienia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, lecz nie koniec istnienia narodu polskiego. Polacy nie zamierzali porzucać idei własnego państwa, marzenia o wolnej ojczyźnie towarzyszyły naszym przodkom przez kolejne ponad sto lat niewoli – przypomniał A. Pawluś. Zwrócił się również do zgromadzonej młodzieży, harcerzy – Wy jesteście przyszłością naszego narodu. Uczestniczycie podczas wielu patriotycznych uroczystości i jestem pewien, że w sytuacji ewentualnego zagrożenia staniecie do walki i zadbacie o naszą ojczyznę tak jak to czynili nasi przodkowie –

.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończyło odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

Więcej o uroczystości:

 

Jaślanie świętowali 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

 

Jasielskie obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości

 

Czy Jarosław Kaczyński i Donald Tusk pójdą w ślady Wojciecha Zająca z PIS-u i Antoniego Pikula z PO ?

 

Jasielskie obchody 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości

 

W Jaśle religijnie i patriotycznie – 105. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

Święto Niepodległości 2023 w mieście Jaśle – foto-relacja

 

Patriotycznie …

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jaśle. Pamięć o wydarzeniach sprzed 105 laty

 

J.M.

 

0761

 

0769

 

0771

 

0772

 

0776

 

0777

 

0784

 

0807

 

0810

 

0816

 

0846

 

0858

 

0867

 

Foto: J.Nowak

 

Dodaj komentarz