80. rocznica bitwy pod Kockiem – spotkanie w ZST w Jaśle.

W dniu 24 października b.r. w Zespole Szkół Technicznych w Jaśle odbyło się spotkanie upamiętniające 80 rocznicę napaści na Polskę hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. W spotkaniu z uczniami ZST uczestniczył jeden z nielicznych już, żyjących bohaterów tamtych wydarzeń ppłk. Mieczysław Żygłowicz – jeden z ostatnich żołnierzy z armii generała Franciszka Kleeberga, żołnierz września 1939, który w tym roku obchodził 100. urodziny.

 

We wrześniu 1939 r. 20-letni wówczas plut. Mieczysław Żygłowicz rozpoczął walkę w kampanii wrześniowej jako zastępca dowódcy plutonu taczanek CKM. Kiedy jego 84 Pułk Piechoty Strzelców Poleskich został rozbity, przedostał się przez rzekę Bug, aby dołączyć do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzonej przez gen. Kleeberga.
Dowodził plutonem CKM w zwycięskiej bitwie w Woli Gułowskiej, sam jednak ciężko ranny w twarz i szyję, został wzięty do niewoli: „Zabandażowano mnie tylko żeby nie szła krew” – wspomina ppłk. Żygłowicz. Trafiając do szpitala w Radomiu nie był świadomy kapitulacji. Trudne chwile miały jednak dopiero nadejść. Po wyleczeniu został przeniesiony do obozu jenieckiego w Landsbergu. Warunki tam panujące były skrajne. Przenikliwy chłód doskwierał zwłaszcza nocą: „spaliśmy na klepisku na którym była cienka warstwa słomy, przykryci jedynie płaszczem ogrzewaliśmy się ciepłem własnych ciał”. Trudne warunki skłoniły go do myśli o ucieczce, udało się to w 1940 r. Po powrocie w swoje rodzinne strony kontynuował walkę w konspiracji, najpierw w ZWZ , a następnie w AK organizując m.in. szkolenia wojskowe dla młodzieży. Uczestniczył także w „Akcji Burza”.

Ppłk. Mieczysław Żygłowicz po wojnie zaangażował się w budowę szkoły, w której następnie został dyrektorem, prowadził w niej lekcje przysposobienia obronnego dla młodzieży.

 

Spotkanie rozpoczął Dyrektor Szkoły Grzegorz Zięba przedstawiając zaproszonych gości licznie zgromadzonej młodzieży szkolnej.

Następnie głos zabrał Kazimierz Rozenbeiger przedstawiając zgromadzonym sylwetkę ppłk. Mieczysława Żygłowicza.

 

Wystąpienie Kazimierza Rozenbeigera.

 

W dalszej części spotkania uczniowie ZST zaprezentowali krótki rys historyczny bitwy pod Kockiem.

W ostatniej części ppłk. Mieczysław Żygłowicz podzielił się swoimi wspomnieniami z tamtych tragicznych dla Ojczyzny wydarzeń 1939 r.

 

Wystąpienie ppłk. Mieczysława Żygłowicza.

 

J.M.

 Inne relacje z wydarzenia:

 

„Żywa lekcja” historii w Zespole Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle

 

 

 

 

Foto: ZST Jasło

 

 

 

 

Dodaj komentarz