Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle.
W dniu 13 grudnia 2017 roku, w Dniu Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, w Domu Pielgrzyma przy jasielskiej Farze otwarto wystawę „Anna Walentynowicz – Legenda „Solidarności” 1929-2010. Wystawę otworzył wnuk Anny Walentynowicz – Piotr Walentynowicz. Wystawę przygotował i udostępnił dla zwiedzających IPN Oddział w Gdańsku.
Starosta odczytał list od Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, która złożyła wyrazy uznania dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację wystawy. Wystawę można oglądać do dnia 5 grudnia 2018 roku.
Artur Brożyniak z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie wygłosił prelekcję w której przedstawił biografię Anny Walentynowicz.
.
Nagranie prelekcji Artura Brożyniaka.
W spotkaniu wziął również udział Piotr Walentynowicz, który w swoim wystąpieniu przybliżył zebranym sylwetkę swojej babci – Anny Walentynowicz.
.
Wystąpienie Piotra Walentynowicza.
W uroczystości udział wzięli m. in. radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Wicestarosta Tadeusz Gorgosz, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego dr Marian Stój, młodzież oraz nauczyciele jasielskich szkół średnich.
Uroczystość zakończyła się wspólnym zwiedzaniem wystawy.
.
O godz. 17:00 w JDK odbył się program patriotyczny, rozpoczynający się od filmu „Stan wojenny 13 grudnia 1981 Pamiętamy”. Następnie wystąpili: soliści, zespół wokalny oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I st. i Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. pod batutą Tadeusza Wróbla. Całość prowadziła nauczycielka w PSM Kornelia Wojnarowska.
.
O godz. 18:00 jaślanie zgromadzili się w Kościele p.w. św. Stanisława BM. w Jaśle na mszy św. w intencji ofiar stanu wojennego i śp. Anny Walentynowicz, uświetnionej obecnością pocztów sztandarowych NSZZ Solidarność i jasielskich szkół.
Koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił ks. prof. Piotr Steczkowski.
– Dramat stanu wojennego, to nie jest tylko dramat historyczny i polityczny, to jest nade wszystko dramat moralny. Stan wojenny dokonał czegoś najgorszego: połamał prawa jednostek i prawa narodu – mówił kaznodzieja. – Dzisiaj trzeba się wsłuchać w słowa Ewangelii, że prawda nas wyzwoli. Trzeba tę prawdę przypominać, jasno pokazywać, jak to naprawdę wyglądało. Nie będziemy wolni, nie będziemy u siebie, dopóki ta prawda nie przeniknie w umysły i serca Polaków, wszystkich Polaków – tłumaczył duchowny. Podkreślił on także, że to Polacy, nikt inny, powinni swoje państwo kształtować i zadbać o to, jak będzie wyglądało.
.
Kazanie ks. prof. P. Steczkowskiego.
Po mszy przedstawiciele licznie zgromadzonych delegacji samorządowych, stowarzyszeń i szkół złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na frontonie „kościółka”.
Na zakończenie Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował wszystkim, którzy swoją obecnością dali świadectwo, że pamiętają o ofiarach stanu wojennego. Przypomniał, że krzywdy, których wówczas doświadczali nie doczekały się zadośćuczynienia, a zbrodniarze nie zostali osądzeni.
JM
Inne relacje z uroczystości:
Otwarcie wystawy poświęconej Annie Walentynowicz w Domu Parafialnym przy jasielskiej Farze
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle
Wystawa pt. Anna Walentynowicz – Legenda „Solidarności” zaprasza do zwiedzania
Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle
Prawda nas wyzwoli… 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – jaslo4u
Prawda nas wyzwoli… 36. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – um.jasło
Młodzież pamięta – koncert
Foto: J.Nowak
1 Komentarz Dodaj komentarz
[...] Relacja z otwarcia wystawy na naszej stronie: [...]