Jasielskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

41 lat temu, 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Jednym z powodów jego ogłoszenia była obawa reżimu komunistycznego przed utratą władzy, a także coraz większy wpływ NSZZ „Solidarność” na życie społeczne kraju. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach podczas pacyfikacji strajku.

13 grudnia o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz kilka eskadr helikopterów i samoloty transportowe. 25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach.

10 tysięcy funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i umieszczenie w uprzednio przygotowanych aresztach i więzieniach wytypowanych osób, uznanych za groźne dla bezpieczeństwa państwa.

Kilkadziesiąt minut przed północą (ok. 22:30) rozpoczęła się Akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych. Do 451 obiektów w całym kraju wkroczyły uzbrojone oddziały, sformowane z 700 funkcjonariuszy SB i MO, 3000 żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza oraz innych jednostek wojskowych MSW, a także 1200 żołnierzy oddelegowanych przez wojsko.

Zaraz po północy zamilkły cywilne telefony, w tym także w ambasadach i konsulatach. W tym samym czasie 350 funkcjonariuszy milicji i SB, 550 żołnierzy MSW oraz około 3000 żołnierzy obsadziło wszystkie obiekty radia i telewizji. Już 14 grudnia rezerwiści powołani do jednostek milicji otrzymali broń, z zastrzeżeniem, że wydawanie amunicji należeć będzie do decyzji komendantów wojewódzkich MO. Broń wydawano zmobilizowanym członkom ORMO, a także emerytom oraz rencistom SB i MO, zorganizowanym w grupach samoobrony.

Po północy na polecenie gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wprowadzeniu stanu wojennego członek Biura Politycznego PZPR i współprzewodniczący ze strony rządowej Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Kazimierz Barcikowski poinformował prymasa Polski Józefa Glempa w toku bezpośredniej rozmowy w rezydencji prymasa przy ulicy Miodowej. Obwieszczenie Rady Państwa o wprowadzeniu stanu wojennego

O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało społeczeństwo Polskie Radio o godzinie 6 nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. Przemówienie to w nieco zmodyfikowanej wersji wyemitowała także Telewizja Polska.

We wtorek 13 grudnia b.r. w Jaśle odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Pierwsza część uroczystości miała miejsce w Zespole Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, gdzie młodzież szkolna przygotowała specjalną inscenizację, nawiązującą do wydarzeń, do jakich doszło w Polsce przed 41 laty.

Przed budynkiem szkoły, przy stojącym obok „koksowniku”, uczniowie przebrani w milicyjne mundury legitymowali wszystkich zaproszonych na akademię gości, sprawdzając ich tożsamość.

Na zorganizowanej wystawie można było obejrzeć wiele przedmiotów, pamiątek i dokumentów z minionej epoki.

Okolicznościową akademię otworzył Starosta Jasielski Adam Pawluś, który po powitaniu gości przybliżył młodzieży wydarzenia z tamtego okresu.

Następnie dr Marcin Bukała z Oddziału IPN w Rzeszowie wygłosił referat pt. „ Stan wojenny w Polsce południowo-wschodniej”, a w dalszej części Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” Kazimierz Rozenbeiger w swoim wystąpieniu przedstawił m.in. sylwetki osób, które poprzez swoją patriotyczną postawę stały się ofiarami stanu wojennego.

Z kolei Jan Hap, pracownik Huty Szkła w Jaśle, ówczesny przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” opowiedział zgromadzonym o wydarzeniach, jakie miały miejsce w zakładzie pracy, o strajku i internowaniu pracowników – działaczy Solidarności.

W części artystycznej akademii młodzież szkolna, w ramach inscenizacji słowno-muzycznej, wcielała się w różne role, przybliżając zgromadzonym atmosferę stanu wojennego. Uczniowie zaprosili zaproszonych gości do wspólnego śpiewu.

Druga część obchodów miała miejsce wieczorem. W kościele p.w. św. Stanisława BM odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Zbigniew Irzyk – Dziekan Dekanatu Jasło Wschód.

Homilię wygłosił ks. Łukasz Ślusarczyk.

 

Kazanie ks. Łukasza Ślusarczyka

 

Uroczystości swoja obecnością uświetniły liczne poczty sztandarowe, jednostki strzeleckie z Trzcinicy, Kołaczyc i Nowego Żmigrodu.

Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych, firm i instytucji oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Okolicznościowe przedstawiciele władz samorządowych, „Solidarności”, służb mundurowych, firm i instytucji oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod Obeliskiem upamiętniającym strajk pracowników Huty Szkła w Jaśle oraz pod tablicą bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Wystąpienie Kazimierza Rozenbeigera

 

Uroczystości zakończyły się wystąpieniem Starosty Adama Pawlusia, który podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w obchodach kultywujących pamięć o ofiarach tamtego okresu, i wspólnym odśpiewaniem pieśni „Ojczyzno ma …”.

 

Wystąpienie Starosty Adama Pawlusia

 

Więcej relacjizuroczystości:

 

Powiatowe obchody 41. rocznicy stanu wojennego – Jasło 2022 – fotogaleria

 

W Zespole Szkół Budowlanych w Jaśle uczczono pamięć o ofiarach stanu wojennego

 

Dziś mija 41. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

 

W Jaśle odbyły się powiatowe obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

 

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle

 

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Jaśle – zdjęcia

 

Jasielskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

 

Jasielskie obchody 41. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

J.M.

 

0601

 

0605

 

0608

 

0609

 

0610

 

0611

 

0612

 

0613

 

0619

 

0631

 

0641

 

0647

 

0653

 

0667

 

0668

 

0672

 

0678

 

0679

 

0694

 

0727

 

0734

 

Foto: J.Nowak

Dodaj komentarz