Jasielskie obchody 84 rocznicy agresji Niemiec i Rosji na Polskę

18 września w Jaśle  odbyły się obchody 84 rocznicy agresji Niemiec i ZSRR na Polskę. Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona przez o. Jana Janusa i o. Artura Zajchowskiego w intencji Ojczyzny i Bohaterów Września w Kościele OO. Franciszkanów w Jaśle. W homilii o. Jan nawiązał do wydarzeń sprzed 84 lat, patriotyzmu tamtej młodzieży, która we wrześniu 1939 roku też miała swoje marzenia, a musiała stanąć do obrony kraju. Kaznodzieja zwrócił się do uczniów jasielskich szkół o kultywowanie pamięci o bohaterach i polskości. Nawiązał też do przypadającego 18 września w Kościele wspomnienia św. Stanisława Kostki, patrona m.in. młodzieży.

Po zakończeniu mszy świętej Adam Pawluś – Starosta Jasielski wraz z Kamilą Cholewiak–Kiczek – asystentką Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Rzońcy i Jolantą Wierzbicką reprezentującą Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ks. płk. Stanisława Matznera – kapelana Wojska Polskiego, absolwenta Gimnazjum w Jaśle, aresztowanego przez NKWD w 1939 roku we Lwowie i zamordowanego w 1940 r. w Bykowni.

W dalszej części pochód pocztów sztandarowych poszczególnych szkół, zaproszonych gości oraz uczniów przeszedł ulicami Jasła do Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września. Na placu przed szkołą odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”, po czym głos zabrał Adam Pawluś – Starosta Jasielski. Przywitał on wszystkich przybyłych gości, nauczycieli oraz uczniów, do których skierował następujące słowa:

Przed Wami wielka odpowiedzialność za przyszłość Polski i ten wasz udział w dzisiejszych uroczystościach, to jest również działanie na przyszłość, żebyśmy nie popełniali takich błędów, jakie były w naszej przeszłości.

Po wysłuchaniu Apelu Pamięci przygotowanego przez uczniów Jednostki Strzeleckiej z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, złożono kwiaty pod Dębem Pamięci zamordowanego przez NKWD w Charkowie majora Antoniego Mulińskiego.

Uroczystość  zakończyła przygotowana przez grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle, okolicznościowa akademia w sali gimnastycznej szkoły, w której przypomniano sylwetki bohaterów Września 1939 roku związanych z Jasłem i regionem jasielskim.

,

Więcej informacji z uroczystości:

 

Obchody 84. Rocznicy Agresji Niemiec i ZSRR na Polskę

 

W Jaśle upamiętniono 84. rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę. W hołdzie bohaterom Września

 

Obchody 84. Rocznicy Agresji Niemiec i ZSRR na Polskę

 

Jasielskie obchody 84. rocznicy agresji Niemiec i Rosji na Polskę

 

W Jaśle odbyły się obchody 84. rocznicy agresji Niemiec i ZSRR na Polskę.

 

W Jaśle upamiętniono 84 rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej na Polskę

 

0551

 

 

0552

 

0553

 

0557

 

0559

 

0561

 

0562

 

0566

 

0569

 

0575

 

0578

 

0582

 

0594

 

0599

 

0608

Foto: J.Nowak

Dodaj komentarz