Poświęcenie Pomnika Chrystusa Króla w Jaśle.

Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle został poświęcony 19 czerwca b.r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przez biskupa rzeszowskiego Jana Wątrobę.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w farze kolegiackiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby, ordynariusza rzeszowskiego z udziałem duchowieństwa, m.in. proboszczów jasielskich parafii oraz chóru „Misericordia” z parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla. W nabożeństwie z udziałem licznych wiernych uczestniczyli m.in. senator Alicja Zając, poseł Maria Kurowska, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak, starosta powiatu jasielskiego Adam Pawluś, europoseł Bogdan Rzońca, radni oraz członkowie Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chrystusa Króla.

W homilii Biskup podkreślił, że Chrystus widzi dobre intencje inicjatorów, pomysłodawców, w których umyśle i sercu zrodził się pomysł postawienia figury na wzgórzu w Jaśle.

Patrząc na Niego będziemy uświadamiali sobie, że jesteśmy kochani. Ta miłość jest po to, byśmy przezwyciężali to co jest w nas słabe, grzeszne, byśmy potrafili cieszyć dobrem i pięknem, które jest w nas, ale także w każdym drugim człowieku. Nie próżność kierowała pomysłodawcami, autorami pomnika, ale troska o to, żeby ziemia jasielska była ziemią uwielbienia, by dzięki tej figurze jeszcze bardziej dziękować Bogu za opiekę nad miastem, które zostało tak doświadczone w czasie II wojny światowej.

 

Następnie pod pomnikiem Chrystusa Króla chór „Misericordia” z zebranymi odśpiewał Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, a ks. bp Jan Wątroba odczytał akt zawierzenia Chrystusowi mieszkańców Jasła i całego naszego kraju.

Najświętsze serce Jezusa, tobie zawierzamy Kościół na polskiej ziemi. Wszystkie jego stany i powołania, duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wszystkich wiernych, którzy Polskę stanowią w kraju i poza jego granicami. Jedyny władco państw, narodów i całego stworzenia, królu królów i panie panujących. Zawierzamy ci państwo polskie i nasze miasto Jasło. Spraw, abyśmy mogli zawsze cieszyć się wolnością, w duchu solidarności budować jedność narodu i rozwijać się w pokoju

Wszystkim osobom, które zaangażowane były w powstanie pomnik, podziękowania złożył Edward Kozioł, prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chrystusa Króla w Jaśle.

J.M.

Linki do artykułów o uroczystości:

 

Pomnik Chrystusa Króla został poświęcony

 

Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle poświęcony

 

Pomnik Chrystusa Króla poświęcony przez biskupa rzeszowskiego Jan Wątrobę
 
W Jaśle poświęcono pomnik Chrystusa Króla – film
 
Góruje nad Jasłem

 

0718

 

0734

 

0741

 

0743

 

0748

 

0750

 

0755

 

0761

 

0771

 

Foto: J.Nowak

 

 

Dodaj komentarz