Jasło – 80 rocznica wybuchu II Wojny Światowej.

W dniu 13 września br. w Jaśle odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia z 1 i 17 września 1939 roku. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle z udziałem pocztów sztandarowych szkół powiatu jasielskiego, gdzie uczestnicy modlili się w intencji Ojczyzny i ofiar wojny. Następnie wszyscy w uroczystym pochodzie przeszli ulicami miasta do Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle,  gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego i odczytaniu apelu pamięci przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji społecznych oraz placówek oświatowych złożyli kwiaty pod pomnikiem „Dąb Pamięci”, poświęconemu majorowi Antoniemu Mulińskiemu, zamordowanemu przez NKWD w Charkowie.

 

Po uroczystym złożeniu kwiatów odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych, która przypomniała wydarzenia z II Wojny Światowej.

Po występach uczniów głos zabrał Starosta Jasielski Adam Pawluś. Podkreślił jak ważna jest pamięć o tych, którzy oddali życie za nasz kraj:

 

Polacy stanęli 1 września do walki z wojskami niemieckimi, ale 17 września po ciosie zadanym w plecy przez sowietów, Ojczyzna musiała upaść. Ziemi Jasielskiej broniła Grupa Operacyjna „Jasło”, bataliony Korpusu Ochrony Pogranicza i Obrony Narodowej, oraz pododdziały 1. Pułku Strzelców Podhalańskich, 2. Brygady Górskiej i 11. Karpackiej Dywizji Piechoty. Pomimo ogromnego męstwa i odwagi polskich żołnierzy, osamotnieni, zdradzeni przez sojuszników Polacy musieli się poddać. Dzisiaj, chylimy czoła przed bohaterami tamtych dni, obiecujemy, że zawsze pozostaną w naszej pamięci i naszych sercach.

 

Na koniec uroczystości Starosta podziękował wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystościach.

 

Więcej o uroczystości:

 

80 Rocznica Napaści ZSRR na Polskę

 

80. Rocznica Napaści ZSRR na Polskę

J.M.

Dodaj komentarz