Uroczystości 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3Maja w Jaśle.

Podczas wygłoszonej homilii ks. dr  odniósł się między innymi zarówno do Matki Bożej jak i do ojczyzny, stwierdzając, że również od indywidualnego podejścia do tych dwóch rzeczywistości zależy los Polski. Stwierdził: „Każdy z nas w szczerości serca musi zadać sobie pytanie czy postępując tak jak do tej pory mogę osiągnąć ojczyznę w niebie i czy ojczyzna ziemska mając takich synów i córki jak ja ma szansę na dalszy rozwój czy też wręcz przeciwnie. Kościół i ojczyznę porównał do domu, który składa się z poszczególnych cegiełek. Zarówno kościół jak ojczyzna składają się z poszczególnych osób. Jeśli ludzie jak cegły będą położone na mocnym fundamencie jakim jest Chrystus, to ten dom się nie rozsypie i będzie piękny i bezpieczny na wieki.”

 

Uzasadniając dzisiejszą rzeczywistość, dawne hasło BÓG-HONOR-OJCZYZNA  zinterpretował jako Bożek- Zyski-Korporacja.

Przypomniał słowa Ojca Św. Jana Pawła II, o swojej ojczyźnie trzeba zawsze mówić dobrze. O matce nigdy się źle  nie mówi. A ojczyzna jest przecież naszą matką.

 

Uroczystą celebrę uświetniły chóry Echo i Solideo oraz Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta. Po zakończeniu uroczystości kościelnych nastąpił przemarsz ulicami miasta do parku miejskiego. Przy tablicy upamiętniającej 200 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały złożone wiązanki kwiatów. Natomiast przed jasielską glorietką głos zabrał burmistrz Jasła Andrzej Czernecki. W swoim wystąpieniu na temat konstytucji  stwierdził m.in.: ”ten niezwykły dokument z przeszłości to ciągle dowód mądrości i wiary Polaków w to, że wolna ojczyzna jest naszym największym dobrem, a my Polacy potrafimy i przede wszystkim chcemy o nią walczyć i dbać. Niepodległość jest prawdziwym darem. Umiejmy ją docenić, umiejmy się nią cieszyć, umiejmy z niej być dumni. Takiego właśnie patriotyzmu uczył nas święty Jan Paweł II.”

 

Na zakończenie uroczystości uczestnicy śpiewali pieśni patriotyczne.

 

Jerzy Nowak

 

1_23891_23911_23951_24011_24041_24081_24091_24111_24121_24141_24161_2417

Dodaj komentarz