Port lotniczy w Rzeszowie – Jasionce.

.       Od 24 marca 2024 roku port lotniczy Rzeszów-Jasionka nosi imię Rodziny Ulmów. W uroczystościach, które odbyły się w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, uczestniczyli Andrzej Duda – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, kardynał Marcello Semeraro – prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych oraz wielu innych znakomitych gości.

.       W terminalu lotniska Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wraz z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego Władysławem Ortylem oraz prezesem lotniska Adamem Hamryszczakiem, odsłonił pamiątkową tablicę. Jej częścią jest – przygotowany przez podkarpackiego artystę Arkadiusza Andrejkowa – wyjątkowy deskal, przedstawiający Rodzinę Ulmów. Natomiast kardynał Marcello Semeraro poświęcił odnowioną kaplicę oraz obraz błogosławionej Rodziny Ulmów.

      Ulmowie z Markowej w czasie II wojny światowej udzielili schronienia rodzinom żydowskim ze świadomością, że ryzykują życie. Józef i Wiktoria oraz ich dzieci zostali rozstrzelani przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku, dokładnie 80 lat temu. Podobny, tragiczny los spotkał setki Polaków ratujących w tym okresie Żydów.

     Nasze Stowarzyszenie miało także swój wkład w starania o upamiętnienie tej Rodziny sposób, którego dokonano w ostatnią niedzielę. 17 maja 2023 r. wysłaliśmy do Pana Adama Hamryszczaka list o poniższej treści. Dziś wiemy, że nie byliśmy sami w tych staraniach.

 

 sto

 

Pan Adam Hamryszczak

Prezes Portu Lotniczego

„Rzeszów – Jasionka”

 

 

 

      Stowarzyszenie „Solidarni w Jaśle” jest dobrowolnym zrzeszeniem osób związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” w latach 1980 – 1989, będących wiernymi ideom, które stały się podstawą wielkiego ruchu społecznego w latach 80. XX wieku.

.       Na otwartym zebraniu naszego Stowarzyszenia, 27 kwietnia 2023 r., podjęliśmy jednogłośnie decyzję o wystąpieniu z inicjatywą nadania lotnisku w Rzeszowie – Jasionce nazwy

 

LOTNISKO  IM. RODZINY  ULMÓW  W  RZESZOWIE.

 

      Taki Patronat (Imię) byłby nie tylko oddaniem hołdu tej bohaterskiej Rodzinie, ale także, ze względu na pobyt na lotnisku, nie przesadzimy, ludzi z całego świata, byłby przypominaniem bohaterskiej postawy tych Polaków, którzy w czasie wojny, narażając życie swoje i swoich rodzin, pomagali Żydom.

 

 

Prezes Stowarzyszenia

Jasło, 17 maja 2023

Kazimierz Rozenbeiger

 

 

Do wiadomości:

1) Pani Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki

2) Pan Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego

3) Pan Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego

 

.       W lipcu 2023 r. otrzymaliśmy pismo od Marszalka Województwa Podkarpackiego z podziękowaniem za podjętą inicjatywę oraz informacją o staraniach Zarządu Województwa Podkarpackiego, by decyzja o takim upamiętnieniu została podjęta. Początkiem tych starań była wcześniejsza uchwała Sejmiku Województwa Podkarpackiego w tej sprawie.

 

.       W opisywanej na początku tego tekstu uroczystości uczestniczył także Kazimierz Poniatowski – członek Zarządu naszego Stowarzyszenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz