Jasło – 3 Maja.

Jasielskie obchody Narodowego Święta Konstytucji 3-go Maja i święta Maryi Królowej Polski rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny na płycie jasielskiego rynku. Na placu zebrali się parlamentarzyści, samorządowcy, poczty sztandarowe, harcerze, przedstawiciele instytucji kultury, placówek oświatowych oraz organizacji społecznych, oraz mieszkańcy miasta. Mszę św. tradycyjnie uświetniła swoją grą Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta w Jaśle i Chór Misericordia, działający przy Parafii p.w. Chrystusa Króla w Jaśle.

Koncelebrowaną Mszę św. sprawowali proboszczowie głównych jasielskich parafii pod przewodnictwem ks. dr Piotra Potyrały, wicedyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, który również wygłosił kazanie.

.

- Co może czuć matka widząc, że własne dziecko ją znieważa. Co może czuć Maryja, gdy ci, którzy każdego dnia z uśmiechem na ustach mówią o tolerancji równocześnie z nienawiścią wypowiadają się o ludziach wierzących. A święty obraz Jasnogórski profanują, znieważają domalowując Jezusowi i Maryi tęczowe aureole. Co może czuć Matka Najświętsza widząc jak niektórzy krzyczą, że dla Boga, że dla wiary nie ma miejsce w przestrzeni publicznej. Co może czuć Maryja patrząc na ludzi, którzy z taką determinacją stają w obronie dzików, żabek i korników – bo one mają prawo do życia – ale ci sami ludzie nie widzą problemu w zabijaniu dzieci nienarodzonych - mówił ksiądz Potyrała.

.

Nagranie kazania ks. dr Potyrały.

 

Po zakończeniu Mszy Świętej poseł Bogdan Rzońca odczytał list Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, który był zaproszony na uroczystości do Jasła.

Następnie patriotyczny pochód przeszedł od Rynku, ulicą Kościuszki, Kołłątaja do Parku Miejskiego. Przedstawiciele władz samorządowych w imieniu społeczności lokalnej złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą 200-lecie Uchwalenia Konstytucji 3-Maja.

Pochód zakończył się w Parku Miejskim, gdzie delegacje władz samorządowych, instytucji, szkół, wojska, policji, straży miejskiej oraz organizacji społecznych i politycznych, oraz mieszkańcy Jasła po odśpiewaniu hymnu państwowego wysłuchali okolicznościowego przemówienia burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana.

.

Nagranie przemówienia Burmistrza.

 

Na zakończenie artyści z Jasielskiego Domu Kultury zaprezentowali program artystyczny pt. „Kocham Cię Polsko”.

.

O uroczystości napisano również:

 

Jaślanie uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja

 

FOTOGALERIA – Jaslo4u

 

„Przekażcie sobie znak Pokoju” – Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaśle

 

3 Maja 2019 roku w Jaśle – fotorelacja

 

228 lat temu uchwalono Konstytucję 3 Maja

 

Jaślanie w hołdzie twórcom Konstytucji 3 Maja – fotorelacja

 

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Jaśle – relacja filmowa

 

930

 

931

 

933

 

938

 

941

 

945

 

946

 

951

 

955

 

960

 

961

 

964

 

965

 

967

 

970

 

Foto: J.Nowak

 

Dodaj komentarz