Jasielskie obchody 79 Rocznicy Napaści Niemiec i ZSRR na Polskę.

Obchody 79. Rocznicy Napaści Niemiec i ZSRR na Polskę w Jaśle rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Ojców Franciszkanów, w intencji Ojczyzny i Bohaterów Września. Koncelebrze przewodniczył i homilię wygłosił Ojciec Paweł Sroka.

 

Homilia wygłoszona przez Ojca Pawła Srokę.

 

We Mszy Świętej uczestniczyły poczty sztandarowe placówek edukacyjnych i oświatowych powiatu jasielskiego oraz młodzież szkolna, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele związków i organizacji oraz dyrektorzy placówek edukacyjnych i oświatowych.

Po Mszy uczestnicy udali się do Zespołu Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Przed budynkiem szkoły delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Dąb Pamięci”.

Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku Zespołu Szkół Technicznych. Starosta Jasielski, Adam Pawluś, przywitał przybyłych gości oraz młodzież szkolną.

Zwracając się do zgromadzonych powiedział: Drodzy uczestnicy dzisiejszej uroczystości, dla których wartości Ojczyzny są najważniejsze, bo przecież przyszliście tutaj z najwyższych pobudek – proszę Was zróbcie wszystko, aby godnie służyć Polsce.

W swoim przemówieniu Starosta podkreślił: Naszym wielkim narodowym obowiązkiem jest uświadomienie, przypomnienie, nauczanie społeczeństwa polskiego prawdy o wrześniu 1939 roku, o bohaterskiej, nierównej walce, o przelanej krwi za Rzeczpospolitą Polską, za całkowite i bezgraniczne poświęcenie się dla Ojczyzny. Na tym fundamencie, na tej dramatycznej rzeczywistości, mamy obowiązek budować dzisiaj wolną Polskę. Musimy stać mocno i zdecydowanie w obronie wolności Ojczyzny, pilnując aby jawnie zagrażający nam, lub działający z ukrycia wróg – a mający na celu zniewolenie Polski, nie dyktował nam rzeczy niezgodnych z polską racją stanu.

 

Przemówienie Starosty Adama Pawlusia.

 

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych przygotowali część artystyczną, w postaci montażu słowno-muzycznego oraz projekcji materiałów archiwalnych pochodzących z czasów II wojny światowej.

Uroczystości zakończyły się koncertem w wykonaniu Pawła Piekarczyka.

 

Relację można zobaczyć również:

 

Uroczyste obchody 79. Rocznicy Napaści Niemiec i ZSRR na Polskę.

 

 

W dniu 16 września w Jaśle uczczono pamięć zesłańców Sybiru. Relację z uroczystości można zobaczyć:

 

Jasielskie obchody Dnia Sybiraka – hołd zesłańcom Sybiru
 
Jasielskie obchody Dnia Sybiraka – hołd zesłańcom Sybiru

 

Dzień Sybiraka w Jaśle

JM.

 

 

Dodaj komentarz