100-lecie odzyskania niepodległości.

 

Członkowie Stowarzyszenia „Solidarni w Jaśle” od listopada 2017 r. , na każdym comiesięcznym zebraniu, poznawali życie i działalność ojców niepodległości: Józefa Piłsudzkiego, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego. Sylwetkę każdego z nich wspaniale przybliżał kol. Jerzy Bieńkowski.

Na zebraniu w czerwcu b.r. postanowiono, że dopełnieniem wiedzy o Ignacym Paderewskim i Wincentym Witosie będzie wycieczka do Wierzchosławic i Kąśnej Dolnej.

W dniu 29 lipca b.r. Stowarzyszenie zorganizowało wycieczkę patriotyczno-religijną do Wierzchosławic, Kąśnej Dolnej, a także do Binarowej.

W Wierzchosławicach po uczestnictwie we Mszy św. sprawowanej w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia, udaliśmy się do Muzeum Wincentego Witosa. Przewodniczka p. Dorota Kędzior zapoznała nas z działalnością Wincentego Witosa i zgromadzonymi pamiątkami. Zwiedziliśmy wszystkie budynki, które były jego własnością.

W drodze do Kąśnej Dolnej zatrzymaliśmy się w Lutosławicach przy Europejskim Centrum Kultury Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.

W Kąśnej Dolnej zwiedziliśmy dworek w którym przez kilka lat mieszkał i przebywał Ignacy Paderewski. Jest to jedyne zachowane miejsce związane z tym wybitnym  Polakiem.

W drodze do Binarowej zatrzymaliśmy się w Ciężkowicach, gdzie mogliśmy podziwiać skały będące początkiem Skamieniałego Miasta.

Wreszcie dotarliśmy do Binarowej. Drewniany kościół p.w. św. Michała Archanioła (XVI w.). To jeden z najwspanialszych przykładów późnogotyckiego budownictwa sakralnego w Polsce, który w 2003 r. został wpisany na listę UNESCO. Zachowane w niezmienionym stanie oryginalne wyposażenie „ożywiane” przez wspaniałą przewodniczkę p. Małgorzatę Nalepa, pozostawiło niezapomniane wrażenie.

W czasie podróży wysłuchaliśmy wystąpień kol. Jerzego Bieńkowskiego i kol. Kazimierza Rozenbeigera, którzy przybliżyli postacie Wincentego Witosa i Ignacego Paderewskiego. Resztę czasu wypełnił śpiew pieśni religijnych i patriotycznych.

Wycieczkę zorganizował i sprawnie poprowadził kol. Jerzy Nowak.

K.R.

 

100_4869

 

 

100_4870

 

100_4873

 

100_4874

 

100_4876

 

100_4877

 

100_4879

 

Kąśna Dolna

 

Binarowa

 

100_4883

 

 

Foto: J.Nowak

 

Dodaj komentarz