Jasło – Święto 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

O godzinie 10.00 na płycie jasielskiego Rynku została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz prałat Stanisław Słowik – dyrektor diecezjalnej Caritas w Rzeszowie.

W uroczystości udział wzięli mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, oraz liczne poczty sztandarowe wystawione przez służby mundurowe, placówki oświatowe, organizacje i stowarzyszenia społeczne oraz związki zawodowe z miejskich zakładów pracy, harcerze, „strzelcy” z Trzcinicy. Oprawę Mszy Św. uświetniły: Miejsko-Kolejowa Orkiestra Dęta, chór „Echo” oraz chór „Soli Deo”.

W wygłoszonej homilii ks. prałat Stanisław Słowik powiedział :

 

Bo patriotyzm to nie moneta przetargowa. To nie coś, co się sprzedaje, co się wymienia za takie czy inne wartości. Dzisiaj czy możemy razem z Europą śpiewać „Odę do radości”? Możemy? Tak, jeśli będziemy kształtowali tę Europę i ona będzie kształtowana tak, jak ją założyciele katolicy widzieli i rozpoczęli. I trzeba, by taki porządek był zachowany. Dlatego nam, katolikom nie wolno sprzedawać tej wartości, nie wolno sprzedawać tego co Polskie, co niesie tradycję. Bo jak pisze na łamach „Naszego Dziennika” ks. profesor KUL-u Czesław Bartnik – oto suną do Polski TIR-y pełne obłudnej ideologii, niemoralności i patologii duchowej, ateizmu i różne wartości, które nie są wartościami: społecznego nihilizmu i śmierci, tej także fizycznej.

 

Całe nagranie homilii ks. Stanisława Słowika

 

Po Mszy uczestnicy obchodów w uroczystym pochodzie przeszli ulicami miasta do Parku Miejskiego w Jaśle. Na trasie pochodu parlamentarzyści oraz samorządowcy oddali honory pod tablicą upamiętniającą dwusetną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, wmurowaną na frontowej ściany bloku przy ulicy Kołłątaja 2.

W jasielskim parku po odegraniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jasła, Ryszard Pabian.

 

Wystąpienie Burmistrza Ryszarda Pabiana

 

Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza zostały złożone symboliczne biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Uroczystości w Parku Miejskim zakończył koncert finałowy laureatów konkursu „Niepodległa, Niepokorna”, zorganizowanego przez Jasielski Dom Kultury w Jaśle.

Wieczorem w Sanktuarium Św. Antoniego w Jaśle (kościół Franciszkanów) odbył się „Koncert Muzyki Polskiej”, w którym udział wzięli pedagodzy oraz uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej II st. w Jaśle oraz urodzony w Jaśle organista młodego pokolenia Paweł Wróbel.

 

Więcej informacji o uroczystościach w Jaśle:

 

W tym dniu możemy poczuć się dumni

 

3-go Maja w Jaśle

 

„od swoich korzeni nie możemy się odciąć”

 

A tak wyglądało z góry:
 
3 Maja w Jaśle – foto-relacja wirtualnejaslo

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja 2018 w Jaśle – foto-relacja terazjaslo

 

Niech się święci 3 Maja! – relacja filmowa

 

J.M.

 

100_4744

 

 

100_4745

 

100_4754

 

100_4755

 

100_4756

 

100_4765

 

100_4766

 

100_4768

 

100_4773

 

100_4781

 

100_4782

 

100_4783

 

100_4789

 

100_4794

Foto: J.Nowak

 

Dodaj komentarz