Pamiętamy! 100-lecie odzyskania Niepodległości w Jaśle.

18 kwietnia 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości otwarto wystawę pn. Pamiętamy! 100-lecie odzyskania Niepodległości w Jaśle.

W otwarciu wystawy wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Burmistrz Miasta JasłaRyszard Pabian, Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, Przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, a także radni i przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń miejskich.

Inauguracji wystawy towarzyszyły prelekcje: Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Anny i Krzysztofa Kusiaków, autorów Regionalnego Bloga Historycznego o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza”.

 

Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza”

 

Otwarcie wystawy uświetnił program artystyczny w wykonaniu Ogniska Muzycznego w Jaśle, na który złożyły się pieśni z repertuaru Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego.

Fotografie i wspomnienia z okresu I wojny światowej, a także powrotu Niepodległej Ojczyzny pochodzące z regionu jasielskiego udostępnione zostały przez: Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Annę i Krzysztofa Kusiaków z blogu „Z Pogranicza” .

Anna i Krzysztof Kusiakowie opowiedzieli o swoim blogu tworzonym z pasji do lokalnej historii oraz przywołali m.in. wypowiedzi osób z regionu jasielskiego oraz gorlickiego w kontekście tła historycznego działań niepodległościowych mających miejsce na tych terenach. Mariusz Świątek nawiązując do zaprezentowanych na wystawie treści, rozszerzył zaprezentowane wątki jasielskie, przywołując w szczególny sposób sytuacje, miejsca, oraz sylwetki osób tamtych czasów.

 

Prelekcja Dyr. Mariusza Świątka

 

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2018 w holu MBP w Jaśle.

 

Więcej informacji dot. Wystawy:

 

 Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa w MBP w Jaśle (twojejaslo)

 

Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa w MBP w Jaśle (wirtualnejaslo)

 

Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej (terazjaslo)

 

Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa (mbp)

J.M.

 

 

Foto: MBP w Jaśle

 

Dodaj komentarz