81rocznica Zbrodni Katyńskiej i 11 rocznica Katastrofy Smoleńskiej – obchody w Jaśle.

10 kwietnia 2010 r. o godzinie 8.41 w Smoleńsku rozbił się polski samolot, w którym zginęła para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, a wśród nich senator Stanisław Zając z Jasła, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw oraz organizacji kombatanckich i społecznych oraz załoga samolotu.Wszyscy udawali się do Katynia na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Niestety, TU-154 rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny.

W 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej, w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające tych, którzy zginęli tego dnia.

W przeddzień rocznicy w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle (fara) odprawiona została msza św. w intencji śp. senatora Stanisława Zająca i pozostałych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Kazanie wygłosił ks. Wojciech Niemiec.

 

Kazanie ks. Wojciecha Niemca w Jasielskiej Farze.

 

Po zakończonej  Mszy Świętej uczestnicy udali się pod pomnik Golgoty Wschodu – (skwer przy I LO w Jaśle).

Pod pomnikiem „Golgota Wschodu”, pod którym umieszczono zdjęcie śp. Stanisława Zająca złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

W krótkich wystąpieniach głos zabrali: Starosta Jasielski Adam Pawluś, Senator Alicja Zając, oraz Poseł na Sejm RP Maria Kurowska.

 

Wystąpienie Starosty Adama Pawlusia.

 

 Wystąpienie Senator Alicji Zając.

 

Wystąpienie Poseł Marii Kurowskiej.

 

W dniu 10.04., w 11 rocznicę katastrofy smoleńskiej na cmentarzu przy grobie parlamentarzysty zgromadzili się m.in. rodzina, przyjaciele, politycy oraz samorządowcy.

Przed grobem św. p. Stanisława Zająca modlitwę prowadził ksiądz Zbigniew Irzyk – Proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. Po modlitwie w intencji senatora na grobie złożono wieńce i znicze.

 

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym obchody odbyły się w wymiarze symbolicznym.

 

Linki do relacji z uroczystości rocznicowych:

 

Obchody rocznicy Katynia i Smoleńska w Jaśle – film

 

Obchody 81. rocznicy zbrodni katyńskiej i 11. rocznicy tragedii smoleńskiej

 

Rodzina, przyjaciele i politycy modlili się w intencji tragicznie zmarłego senatora Stanisława Zająca

 

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 rozbił się samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim, Marią Kaczyńską i pozostałymi 94 osobami.

 

J.M.

 

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Foto: Starostwo Powiatowe w Jaśle.

Dodaj komentarz