Zmarł Kazimierz Potyrała.

Potyrała

 

 

W nocy z 5 na 6 maja zmarł Kazimierz Potyrała, członek „Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle”. Lokalny działacz opozycji antykomunistycznej skończył w tym roku 62 lata. Od wielu lat zaangażowany był w życie lokalnej społeczności.

 

Kazimierz Potyrała urodził się 5 marca 1958 r. w Jaśle. W latach 80. Ubiegłego stulecia jako pracownik Zakładów Tworzyw Sztucznych „Gamrat-Erg” zaangażował się w działalność wolnych związków zawodowych. Z lokalnymi strukturami NSZZ „Solidarność” związany był od początku ich istnienia. Aktywnie uczestniczył w działaniach realizowanych przez opozycję antykomunistyczną. Jego nazwisko widnieje w katalogu IPN osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego. Zajmował się między innymi kolportażem ulotek i prasy podziemnej. W Słowniku „Niezależni dla kultury 1976 – 1989” widnieje jako kolporter „Solidarności Walczącej”, „Tygodnika Mazowsze” i innych pism podziemnych. Współpracował z PWA oraz Biuletynem Informacyjnym „Solidarności” w Jaśle. Wraz z innymi członkami rodziny brał udział w kontrmanifestacji w dniu 1 maja 1983 roku w Jaśle. Po zakończeniu manifestacji został zatrzymany, przewieziony do Komendy Miejskiej MO w Jaśle i po przesłuchaniu zwolniony. Szykanowany przez ówczesne władze, w styczniu 1987 r. został eksmitowany z rodziną z mieszkania zakładowego, co było przyczyną poronienia przez żonę Annę. W styczniu 1989 r. wszedł w skład Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Pracowników ZTS „Gamrat” w Jaśle.

Za działalność opozycyjną 23 października 2017 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Dekoracji w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonał dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Krzyż Wolności i Solidarności to wyjątkowe odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL.

Polityka niemal od zawsze stanowiła ważną część jego życia. W rozmowach, chętnie dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat wydarzeń politycznych dotyczących zarówno polityki krajowej, jak też tej lokalnej, samorządowej. W 2018 r. zaangażował się w tworzenie struktur terenowych partii „Wolni i Solidarni” Kornela Morawieckiego. Jako przewodniczący koła terenowego partii 31 października 2018 r. zorganizował w Domu Kultury „Kolejarz” spotkanie z jej liderem. W wyborach samorządowych w 2018 r. jego nazwisko pojawiło się na liście kandydatów Komitetu Wyborczego Wolni i Solidarni do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Kazimierza zapamiętamy jako człowieka pełnego energii, nonkonformistę, który innych traktował zawsze z należnym szacunkiem. Bez względu na wszystko pozostał wierny swoim ideałom. Nigdy nie unikał wyzwań, jak wtedy, gdy jako pięćdziesięciokilkuletni mężczyzna postanowił zdobyć średnie wykształcenie.

 

Ostatnie Pożegnanie Ś.P. Kazimierza Potyrały (urna) odbędzie się w kościele parafialnym pw. Dobrego Pasterza w Sobniowie w dniu 9 maja (sobota) o godz. 12.00.

 

Rodzinie i bliskim Kazimierza składamy szczere wyrazy współczucia oraz słowa wsparcia i otuchy.

 
List od Premiera RP Mateusza Morawieckiego

 

 

Dodaj komentarz